gapa

eroare portbagaj deschis si consecintele

45 posts in this topic

Salut tuturor,

sunt din decembrie propritarul unui s40, 1.6d, facelift. tipul ce a adus masina (din belgia) a spalat-o in interior inainte sa mi-o vanda, desi i-am cerut explicit sa nu o faca. probabil era murdara si nu vroia sa ma razgandesc.

fiind iarna, o buna perioada (o saptamana cred) a tot fost condens in masina. era condens si in portbagaj, acolo cred ca pentru mai mult timp. la un moment dat, cand am inchis masina din telecomanda, nu au mai clipit semnalizarile. nu m-am prins atunci de ce. in ziua urmatoare cand am plecat s-a aprins becul in bord si a aparut mesajul de portbagaj deschis. am oprit, am dat mai tare cu portbagajul (desi nu era deschis). cred ca am repetat operatia de 3 ori ca nu s-a rezolvat din prima. a mers. la cateva zile, aceeasi problema, dar nu am mai reusit sa o rezolv "brutal". din multe cautari, am observat ca sunt probleme similare dar nu identice.

eu cred ca senzorul de la portbagaj nu e ok, intrucat portbagajul e inchis desi arata altceva! mentionez ca se inchide si deschide din telecomanda asa cum e normal. sigura problema e ca se aprinde acel mesaj de fiecare data cand plec de pe loc si ca in consecinta nu mai clipeste cand o inchid.

mutumesc anticipat oricui ma poate ajuta cu un sfat?

inca ceva: de pe unde pot lua vdis-ul ca nu am gasit?

inca odata multumiri si numai bine tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Ai un pic de rabdare si poate se rezolva de la sine.2.Demontezi tapiteria de pe capacul portbagajului,si o sa gasesti motorasul responsabil.Daca ai noroc,scapi cu putin sparay de contacte pe mufa.Daca nu ai noroc,schimbi motorasul.Aici cunoscatorii pot sa-ti spuna daca trebuie si resoftat si stearsa eroarea sau schimbatul e de ajuns.

Cat despre VADIS/VIDA ai PM (cred ca detaliile publice sunt impotriva regulamentului :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema.... Am tot timpul aprins in bord semnalul sa portbagaj deschis, desi el este inchis. Totul sa intamplat in aceasta iarna cand era foarte frig afara.... Cand a aparut problema in bord, am mers sa deschid portbagajul si sa il inchid mai tare.... dar am descoperit ca nu raspunde la comanda incuietorea... trebuie sa inchid-deschid de 2-3 ori din telecomanda si si sa apas pe butonul dintre luminile de la numar, pentru a putea deschide portbagajul. Am dat jos yala ( e FoMoCo... :angry: ). Separat partea mecanica si cea electrica merg bine. Cand le montez impreuna functioneaza mai dificil ( ca si cum mototrasul nu mai are putea necesara da actioneze mecanismul)... Am dedus ca e pe duca motorasul... dar nu inteleg de ce ramane pe bord becul aprins? Am curatat yala, unsa cu WD40, curatat contactele (desi era impecabil de curate cand le-am deschis).

Are cineva mai multe detalii? Eroarea din bord cu semnalul luminos se poate sterge? A mai patit cineva asa ceva? (costul unei yale este de cam 800 ron-by ROBERTO)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e o eroare,e o informatie ce apare in bord pentru a-ti spune ca mergi cu portbagajul deschis.Dai READ de pe maneta semnalizarii si aceasta dispare.Faza nasoala e ca reapare la fiecare de pe loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa ma uit la Ford cat e yala ! laugh.gif Am o vaga banuiala ca e mai ieftina laugh.giflaugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca dau READ dispare eroarea de pe bord... dar apare peste 5 secunde iar.... e posibil sa fie stricat senzorul? E foarte enervant sa merg cu mesajul ala pe bord..... nu mai vad nici o informatie, decat "portbagaj deschis"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal daca ii dai READ in timp ce mergi,opresti apoi pleci si depasesti 10km/h reapare mesajul.Daca iti reapare fara sa te opresti inseamna ca nu ii convine ceva...unsure.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reapare in orice combinatie.... e clar ca e ceva in nereguyla si cu semzorul din yala.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu ai convine,daca senzorul a luat-o razna si "vede" portbagajul deschis.Deschide usa in mers si o sa iti apara mesajul ala pana inchizi usa.Exact aia se intampla si cu portbagajul.Si daca e acelasi sistem ca la usi(si banuiesc ca da), atunci senzorul este in motorasul de inchidere centralizata.

Edited by AlphaDog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e la usi,nu am avut curiozitatea de a deschide vreuna in mers!La portbagaj daca mergi cu el deschis si dai READ pe buton dispare mesajul si reapare la urmatoarea plecare de pe loc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Ai un pic de rabdare si poate se rezolva de la sine.2.Demontezi tapiteria de pe capacul portbagajului,si o sa gasesti motorasul responsabil.Daca ai noroc,scapi cu putin sparay de contacte pe mufa.Daca nu ai noroc,schimbi motorasul.Aici cunoscatorii pot sa-ti spuna daca trebuie si resoftat si stearsa eroarea sau schimbatul e de ajuns.

Cat despre VADIS/VIDA ai PM (cred ca detaliile publice sunt impotriva regulamentului :) )

rabdare am. problema a aparut de aproape o luna cred deci am avut ceva rabdare. :) in plus e frig si nu vreau sa ma uit acum. :)

legat de ce spui, chiar nu im ivine a crede ca ar trebui schimbat vre un mototras. poate alte "chestii" dar nu motoras. atat timp cat inchiderea merge ok, si din telecomanda si din buton (deschiderea), nu vad cum sa fie vre un motoras dus. nu vad ce legatura ar avea cu asta. intradevar, ma gandesc sa nu fie un contact imperfect sau sarit. multumesc pentru info cu locatia, chiar ma intrebam pe unde ar fi. sper sa ma descurc cu braduletii respectivi si sa ii mai pot folosi pentru a pune la loc capitonajul.

multumesc tuturor si va tin la curent can apuc sa ma uit la problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa ma uit la Ford cat e yala ! laugh.gif Am o vaga banuiala ca e mai ieftina laugh.giflaugh.gif

Banuiala mea a fost corecta !

Dracia e doar 3 mil la Ford rolleyes.gif

Volvo si ideile lor angry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca comand una...dau 3 milioane, o montez si gata? imi dispar si erorile din bord sau trebuie sa merg cu ea si pe la doctor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am comandat yala pt Ford Focus... vine in 7 zile (250ron-pret).... Sper sa se "nimereasca"..... Cea de "volvo" costa 900 ron. In poze cele 2 arata la fel, doar ca la Ford are si comanda manuala. Sper sa fie totul OK.... daca nu sper sa-mi dea cineva un pont unde sa vand o yala de Ford Focus noua..... Incredibil totusi diferenta de pret. Am dat jos yala de pe Volvo si scrie FoMoCo....... este exact ca cea de pe Focus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa te obisnuiesti cu acest nume(FoMoCo)il vei gasi tot mai des prin toata masinalaugh.gif Asta e politica Volvo,piese de Ford la pret dublu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene e triplu ... TRIPLU si ceva decat la FORD.... Nu mai zic nimic.... sper sa mearga aia de Ford cand o sa-mi vina..... poate aia de VOLVO are ceva in plus de e asa scumpa. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil va merge!wink.gif Ce naiba sa aiba in plus,stanta Volvo,daca s-au sinchisit sa o mai puna si pe aiaangry.gif

Te inteleg perfect!Si eu detest firma FoMoCotongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh,si reprezentanta vinde piese de Volvo la pret de Bentley.S-a blocat broasca usa sofer.Sun la Volvo (IATSA Brasov).Aveti bla bla? Nu...dar puteti face comanda.Vine in 6 zile si costa 1700 RON.Aaaa...pai nu usa cu totul.Numai broasca.Da(zice reprezentantul reprezentantei)numai broasca.Prima reactie a fost sa-i urez omului ceva de bine.Adica piesele alea de masinuta chinezeasca cu telecomanda, dar asezate in alta configuratie si denumite pompos modul inchidere centralizata costa 1700?Bineinteles,indemnat de curiozitatea nativa,intru la un magazin de piese auto.Aveti bla bla?Aaaa...vine numai pe original.Dupa vreo 3 minute de butonat,primesc verdictul.Vine in 4 zile si costa...costa...da 400 RON.Dupa 4 zile ma duc sa-mi ridic piesa.Piesa cat se poate de originala,in cutie albastra,cu sigla Volvo.Concluziile le trage fiecare cum vrea si cum poate.

Edited by AlphaDog

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Bentley Continental este ceva mai scumpa broasca decat la Volvo dar merge de VW Phaeton garantat (testat de mine) laugh.gif

Totusi pana acum nu am vazut niciodata diferente atat de mari intre reprezentante si magazine care aduc piese OEM, mai mult de 20%-30% adaos eu nu am vazut .

@Jamel ai rezolvat problema ? Aia de Volvo vine intr-o cutie albastra iar culoarea albasta este ceva mai scumpa iar dupa cum bine stii ambalajul face mereu diferenta laugh.gif

PS> traiasca marketingul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au trecut cele 7 zile lucratoare... asa ca nu mia venit comanda de yala de FORD.... pretul de 900 ron nu era de la Volvo, ci de la 1 magazin de piese auto, daca care nu aduce decat pe original piesa aia... La reprezentanta sigur e mai scumpa. Ideea e ca am comandat " pe riscul meu" yala de Ford Focus (sau cel putin asa a zis vanzatorul)... Ma gandesc ca e acceasi comanda electrica pt yala la F Focus si la S40...... O sa va tin la curent cand vine piesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ,

Ai reusit rezolvarea problemei la mesajul " portbagaj deschis " ?

Dan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ,

Ai reusit rezolvarea problemei la mesajul " portbagaj deschis " ?

Dan

Salut,

nu, nu inca! pur si simplu nu am avut timp. initial am asteptat sa se incalzeasca, sa incerc eu personal. detest sa merg in service sa imi spuna aia ca cumpar ceva (modul electric spate - ca am expus problema intamplator, fara sa merg cu masina), si sa descopere dupa ca era doar un contact.

am sa fac tot posibilul sa incerc saptamana asta! daca fac ceva, promit sa postez aici!

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu eroarea de portbagaj deschis mi-a aparut si mie sambata, si nici o sansa sa dispara, dar la mine imi apare doar cand aprind farurile :unsure:, cand merg cu ele stinse nici o problema :-!!!??? A rezolvat cineva problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine sau rezolvat toate problemele.... Mi-a venit yala de Ford... se potriveste de minune... Ideea e ca si a mea merge perfect. La montaj am descoperit problema: aveam firele "forfecate"...... Pe furtunul "acordeon" care face legature intre capota portbagajului si masina, s-au taiat firele ( de la frecare ).... am "carpit" firele si totul merge prfect... nu mai am eroare in bord... totul e OK.... iar yala de FORD am dat-o inapoi la magazin.... pacat ca am pierdut 25% din bani ( ca am comandat OE )... dar macar sa rezolvat problema....

Deci in concluzie: verificati firele ca se freaca intre ele, de dezizoleaza si apar probleme.... Mai ales in zona de tranzitie dintre capota si caroserie.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now