gapa

eroare portbagaj deschis si consecintele

45 posts in this topic

Problema e mai mare la mine, masina am luat-o in august 2010 si avea deschiderea la portbagaj de la un buton scos langa bancheta din spate atasata la firele ca duc la deschiderea de la portbagaj(nu merge nici din telecomanda :cry:), cand am desfacut am vazut ca ii rupta o clema de acolo trebuie sa iau alta neaparat! Trimite o poza daca ai sa vad daca merge si de ford? Sau poate stie altcineva cum sa ma ajute? Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine sau rezolvat toate problemele.... Mi-a venit yala de Ford... se potriveste de minune... Ideea e ca si a mea merge perfect. La montaj am descoperit problema: aveam firele "forfecate"...... Pe furtunul "acordeon" care face legature intre capota portbagajului si masina, s-au taiat firele ( de la frecare ).... am "carpit" firele si totul merge prfect... nu mai am eroare in bord... totul e OK.... iar yala de FORD am dat-o inapoi la magazin.... pacat ca am pierdut 25% din bani ( ca am comandat OE )... dar macar sa rezolvat problema....

Deci in concluzie: verificati firele ca se freaca intre ele, de dezizoleaza si apar probleme.... Mai ales in zona de tranzitie dintre capota si caroserie.....

salut,

te rog mult, poti fi mai precis? am incercat ieri sa arunc o privire in viteza. am desfacut capitonajul portbagajului pana la un punct in care m-am lasat caci am ajuns la fire si trebuia sa aloc timp mai mult, pe care nu il aveam. am pus tot la loc. e nevoie sa desfac capitonajul complet? unse exact e problema cu frecarea? multumesc pentru orice detalii!

numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu trebuie desfacut nici un capitonaj..... problema se afla in coltul stanga-spate al capotei. Trebuie desfacute vreo 3 surubuiri care tin un plastic ce acopera zona de "tranzit" dintre capota si furtunul de cuciuc ce contine cablurile... La mine acolo a fost problema... surubutile sunt TORX 20 sau TORX 25 (din alea in stea) ... ceva de genul. Daca nu gasesti mai scrie... si o sa incerc sa fac o poza daca am timp azi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu trebuie desfacut nici un capitonaj..... problema se afla in coltul stanga-spate al capotei. Trebuie desfacute vreo 3 surubuiri care tin un plastic ce acopera zona de "tranzit" dintre capota si furtunul de cuciuc ce contine cablurile... La mine acolo a fost problema... surubutile sunt TORX 20 sau TORX 25 (din alea in stea) ... ceva de genul. Daca nu gasesti mai scrie... si o sa incerc sa fac o poza daca am timp azi.....

cred ca m-am prins unde e problema. o sa incerc sa desfac azi daca nu ploua. pe partea stanga a masinii, cand deschizi portbagajul, e un furtun de cuciuc prin care trec firele din caroserie catre portbagaj. pe partea cu portbagajul e prins cu un capacel (metal sau plastic) cu 2 suruburi torx. cred ca de el vorbesti. multumesc mult! daca reusesc si rezolv, fac eu poze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da... de el e vorba..... sub capacul de plastic este un decupaj in forma de "O" in tabla masinii... firele trec prin gaura accea . Problema e ca tabla taie firele acolo... e o greseala de proiectare... trebuia ceva garnitura, sau macar marginea de metal sa fie cumva "rotunjita" sau un inel de cauciuc... ceva orice..... sa nu se taie cablurile in tabla; mai ales ca acel manunchi de cabluri e solicitat in timp la fiecare deschidere si inchidere a porbagajului....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e mai mare la mine, masina am luat-o in august 2010 si avea deschiderea la portbagaj de la un buton scos langa bancheta din spate atasata la firele ca duc la deschiderea de la portbagaj(nu merge nici din telecomanda :cry:), cand am desfacut am vazut ca ii rupta o clema de acolo trebuie sa iau alta neaparat! Trimite o poza daca ai sa vad daca merge si de ford? Sau poate stie altcineva cum sa ma ajute? Multumesc anticipat

Nu cred ca stie nimeni :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello all ,

Multumim JameL , asteptam raspunsul lui Gapa .

Cele bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gapa si-a rezolvat problema. info de la Jamel e corecta si precisa! in afara de torx iti mai trebuie si un pistol de lipit probabil. eu nu am avut si am aplicat alta solutie, sper sa tina.

atasez si cateva poze.

numai bine!

post-2028-0-09543500-1304341810_thumb.jp

post-2028-0-55770900-1304341816_thumb.jp

post-2028-0-64763200-1304341821_thumb.jp

post-2028-0-99501000-1304341824_thumb.jp

Edited by gapa
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi s-a intamplat saptamana asta.

In doar 5 ani de zile de la atata inchis-deschis sa se rupa efectiv un cablu. Inacceptabil dupa parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi lucru il spun si posesorii de BMW :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la E46 si la E60 sunt problemele astea, Bug-uri au toate masinile, S40-ul insa prea le-a adunat pe toate :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eee si cu tine acuma....eu am avut parte mai mult de probleme mecanice decat de probleme electronice.Per ansamblu multumit de masina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu esti exceptia care confirma regula . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indeed!Si unde mai pui ca nici acum nu am ajuns la o reprezentanta sa aflu istoricul complet al masinii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

in concluzie switch-ul de pe focus break merge si la volvo v50???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au cum sa se potriveasca pt ca arata total diferit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu si am reparat-o astazi!

Intr-adevar, sunt de vina cablurile...asa am patit si la mondeo...deh..Ford..s-au zgarcit la 5 cm de cablu la fiecare fir.

Ideea e asa...nu e greseala de proiectare sau tabla  a taie firele...au protectia de cauciuc la ambele capete care intra pe tabla masinii asa ca nu se pot roade!

Dar...ele se sfarteca, se rup deoarece portbagajul este dat...sus-jos...iar cablurile se intind...fiind rece, ele sunt rigide...

Spor in toate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu va mai plangeti atat....(am vrut sa spun 2kti pe voi) ,cablajul acela e destul de ieftin,se gaseste pe stoc si se schimba si repede.

Eu cand am vrut sa il repar si am am dat mansonul la o parte am vazut ca fusese deja reparat,si am luat unul nou.Dupa 1 saptamana cand aprindeam pozitiile se deschidea portbagajul :) ....se futuse si botonul de deschidere.Comandat dupa o zi pe alta,schimbat in 10 min si asta e...no big deal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now