nou posesor de volvo s60 d5 automat---ceva sfaturi?

bobby
By bobby in VOLVO S60/S60R (2001-2009),
In primul rand salutare tuturor sunt nou si fericit posesor de volvo si as vrea si eu cateva sfaturi, masina este un s60 d5 de 163cp automat din 2002. si as dori cateva sfaturi 1cum se foloseste cutia automata?, de exemplu la semafor trebuie pusa pe neutral sau tinuta doar din frana(banuiesc ca in al 2-lea caz este folosit mai mult kitul de ambreiaj si in concluzie uzat) 2 atunci cand schimb de exemplu din R in D sau in orice alta treapta simt o usoara miscare a masinii...este normal acest lucru? 3 cutia de viteze este automata sau hidramata? 4 in manual nu scrie din ce am citit pe net am inteles ca, cutia este in 4 trepte dar mie mi se pare ca schimba de 5 ori! 5 masina are 200000km si nu stiu daca uleiulk in cutie este schimbat(am de gand sa il schimb) cutia lucreaza foatre bine, nu agata dar nu sunt sigur ca a fost schimbat si nu vreau sa risc, as putea cevifica cumva uleiul de la cutie? are o joja sau ceva si cum tre sa fie culoarea uleiului? 6 filtru de aer se schimba usor? as putea sa il schim eu? sau necesita proceduri mai complicate:)? la cat timp se schimba distributia? a fost ultima data la 166000km in rest sunt foarte multumit de masina si mandru ca sunt unul dintre putinii posesori de volvo:) astept raspunsurile voastre
  • 35 replies