Insonorizare usi S40 + Inlocuire difuzoare OEM/Hertz

larahau
By larahau in Reparatii de unul singur (DIY),
Fetele de usi au fost demontate la un service asa ca nu am imagini cu demontarea lor.Continui cu demontarea panoului ce contine "scara" geamului si cablajul: Se demonteaza difuzorul prin scoaterea celor 3 nituri pop cu o bormasina: Se elibereaza cablajul din cleme: Se elibereaza "mansoanele" din cauciuc prin impingere spre interior: Se imping spre interior cele 3 "dopuri" din plastic (care se vor recupera dupa scoaterea panoului din tabla) ca in imagine, atentrie sa nu rupeti marginile care raman, sunt fragile si se rup foarte usor: Se scot cele doua capace din cauciuc ale gaurilor prevazute pentru eliberarea geamului de pe scara,se coboara "scara" de la butonul de actionare al geamului pana ce in drept cu gaurile amintite mai sus se vor vedea suruburile care tin geamul fixat pe "scara".Cu o tubulara se slabesc suruburile si se trage de geam in sus: Geamul eliberat din "scara" se fixeaza in pozitia "inchis" cu ajutorul unor ventuze ca sa nu deranjeze in continuare: Se scot suruburile de jur-imprejurul panoului de tabla pentru eliberarea acestuia: Dupa ce ati indepartat panoul metalic, partial, veti observa ca este retinut de cablajul care duce la "yala" usii.Acolo exista o mufa (cam greu de scos). -acolo unde este surubelnita e "ascunsa" mufa: - ca sa o scoateti tre sa trageti de "piedica" rosie inapoi: apoi introduceti o surubelnita lata mica la fel ca in imagine: si apoi trageti inapoi de toata mufa, ar trebui sa iasa...mai greu dar iasa mai pun doua poze cu mufa poate va ajuta: Apoi se scoate cablajul prin gaurile panoului metalic si acesta se elibereaza complet si ramane doar usa aproape "goala" care arata cam asa (am pus poze cu usa din spate ca la aia din fata am uitat sa fac poze, dar tot cam asa arata si aia din fata) : Apoi am antifonato cu STP si a iesit cam asa: Acum cu difuzoarele, pentru a le inlocui pe cele originale avem nevoie de "ramele" lor care vin prinse cu nituri pop pe panoul din tabla al usii.Asadar ca sa putem recupera ramele a trebuit sa distrug difuzorul original , las imaginile sa vorbeasca: Cam asa arata rama care trebuie recuperata: Am pus o banda dintr-un fel de burete (se gaseste la magazinele de piese auto sau la fero-metal) pe "umarul" unde se asaza noul difuzor in rama pt a elimina vibratiile: Difuzorul l-am prins tot cu nituri pop de rama si apoi tot ansamblul vine fixat pe panoul de tabla al usii tot cu nituri pop.Cam asa a iesit: Difuzoarele care l-eam ales eu sunt dotate si cu crossovere.Pun doua imagini cu usa fata si usa spate ca sa vedeti unde am gasit eu locas sa le pozitionez sa nu incurce in momentul montarii fetelor de usi: Nu am mai facut poze dar am inlocuit si tweeterele, cu putina creativitate se inlocuiesc destul de usor. Concluzie: La cata munca am depus si costuri (aprox 1700 ron difuzoare+folia de insonorizare) dupa parerea mea diferenta este prea mica, ca sa merite aceasta operatiune.Dar totusi este un moft implinit
  • 71 replies