Sfat achizitionare S40 2008

ursuman
By ursuman in VOLVO S40/V50 (2004-2012),
Buna ziua si bine v-am gasit. Nu sunt inca posesor de Volvo dar mi-as dori. Momentan am un Opel Astra J 2010 benzina 115 cp - s-a ivit ceva si il voi vinde. Vreau sa cumpar o masina - revin la diesel, intr-un buget de maxim 8500 (inclus si inmatricularea daca e din afara). Din tot ce am vazut pe autovit am ramas la 2 marci care sa imi placa- 1. VOLVO S40 - dar dupa ce am citit jumatate de zi ce ati scris pe forum - am cam renuntat la motorul de 1,6 diesel iar motoare de 2L nu sunt --- de acceea daca are cineva de vanzare ma poate contacta. Intre timp voi intra si la sesiunea Bursa sa vad ce e si pe acolo. 2. Mitsubishi Lancer 2l diesel - un prieten are aceasta masina si e foarte multumit de ea, iar forma caroseriei este ok, interiorul cam lasa de dorit. Bogdan G inteleg ca ai un service sau daca nu, te pricepi foarte bine la Volvo -- daca cumpar una de la "samsari" unde o pot verifica (la tine se poate?), la ce sa fiu atent, KM dati inapoi pot fi verificati. Am o frica teribila de injectoare - sa nu pice. Motoarele de 2L sunt fiabile? Din ce am inteles sunt japoneze (de la Mazda) iar cel de 1.6 e frantuzesc (Peugeot)? Astept sfaturile voastre si ofertele... si sper sa fac parte din acest club cat mai repede. Apropo de ce nu mai vreau benzina-- daca isi pune cineva intrebarea -- vreau cuplu mai mare, consum mai mic -- fac cam 20000 km/an (50%-50% oras-afara). Va multumesc anticipat.
  • 157 replies