Merge ca un tractor

MORMAILA
By MORMAILA in VOLVO S80 (1999-2006),
Buna zjua ! Ceva ajutor daca-mi dati.dar nu benzina si chibrit ! Brusc si subit (dupa ploaie) masina a inceput sa mearga in 4 si pe urma in 3 pistoane, Este un 2,0t benzia + gpl, Am verificat bujiile, mufele de la senzori. Toate bune. Am fost la un atelier specializat gpl si mi-au spus ca sunt bujiile. M-am conformat si am schimbat bujiile. Tot prost merge. Sa explic un pic : la relantiu merge balbait, acum in 5 pe urma in3 sau in4 si motorul balangane ; pana la 1800rpm se mentine acelas mers; mai sus parca merge ceva mai rotund dar tot prost. Mentionez ca la o accelerare usoara si treptata, dupa 1800rpm, pot prindeun mers in 5 pistoane si pot acelera treptat cu un mers aproape normal. Daca merg intr-o balbaiala de jos sau dupa1800 cu acceleratia apasata brusc merge ca un tractor. Deci la orice turatie daca calc pedala mai brusc merge prost. Daca pe la 1800 prind un moment cu5 atunci accelerez treptat si merge bine,(treptat nu brusc).Am uitat sa spun ca prima data cand a aparut balbaiala eram pe gaz iar pe benzina mergea bine,iar a 2-a zi a inceput si pe benzina.. Pana acum am schimbat bujiile, am decuplat instalatia electrica de la gaz ce venea la injectoare,am refacut izolatia firelor de la bobine, bobinele par bune iar fara maf merge la fel. Aici m-am impotmolit si nu stiu ce sa-i mai fac. Ceva ajutor daca se poate. Multumesc !
  • 14 replies