Anulare DPF + evolutia masinii dupa 5000km

cedric
By cedric in VOLVO S40/V50 (2004-2012),
Salut fratilor! Am sa incep prin a va spune ca am un o volvo s40 1.6 d 2008 , toate bune si frumoase pana cand masina incepea sa isi faca regenerare la 60-70 km parcusi. Ajunsesem sa fac cu un plin 700km (70% afara 30%oras) in conditiile cele mai bune,nu tu frig, nu tu foarte cald, nu tu zapada etc... cea ce mi se pare foarte putin . De cele mai multe ori regenerareas ma apuca exact cand ajungeam in fata casei , asa ca trebuia sa o mai plimb vreo 10-15 min . Acum 3 luni mi-am luat inima in dinti si m-am dus la bogdan la bucuresti pt anularea PDF-ului soft si hard. In timp ce Narcis imi anula fizic dpf de pe masina , cu ocazia asta il si salut pe narcis baiat de treaba nu gluma ,iar bogdanel isi batea capul cu softul , dar pana la urma la dibuit ca-i si el expert . In fine dupa ce am plecat de la el masina a mers ca unsa fara nici o regenerare ,fara fum negru,fara alte neplaceri. Am facut aprope 5000 km (app 70% afara si 30%) oras iar cu un plin acum fac 1010 km in conditii meteo normale si cam 950-960 cand a venit gerul, este mai mult decat mi-as dori de la masinuta. Sfatul meu fratilor este sa le anulati pt ca se merita fiecare banut !!! Numai bine!
  • 26 replies