Filtru particule si aditiv

Guest nedgica
By Guest nedgica in VOLVO S40/V50 (2004-2012),
Filtrul de particule pentru S40 costa la reprez. Volvo cca 42 mil., la un magazin am gasit cu 38 mil., daca mai pun si manopera.....  Stie cineva la cati km. trebuie inlocuit si daca exista solutii mai ieftine? De ex. pt. Peugeot am auzit ca merg in Ungaria la un service unde costa cam jumatate atat filtrul cat si aditivul necesar. Cred ca merita un drum pentru 700 Eur., mai ales pentru cei care stau mai aproape de granita. Aditivul costa la reprez. 5 mil. si cred ca vreo 2 mil. manopera. Cam la fel costa si la Peugeot (5 mil/litru) insa pe un forum spuneau amatorii de Peugeot ca s-ar gasi la 1 mil/litru. Capacitatea este la S40 de 1,8 litri (ajunge pt. 60.000km) si la completare trebuie resetat ceva prin calculator, deci nu merge doar prin simpla completare. Stie cineva o sursa mai convenabila si un service unde se poate face completarea? La reprezentanta la otopeni au niste preturi de speriat, doar pentru o verificare generala a masinii si o completare cu freon au costat 70 lei materialele (adica freonul si solutia de contrast - destul de convenabil) si restul pana la 450 lei manopera.
  • 44 replies