Ce nu va place la Volvo-ul personal?

muadDib
By muadDib in Comunitatea VOLVO Club,
Nu am gasit un topic asemanator, de aceea l-am creeat eu. Desi iubim "masinutele" astea, totusi, in tot timpul asta petrecut impreuna in mod sigur ati gasit si cateva aspecte care va deranjeaza, sau care, sa zicem, puteau fi facute mai bine Mi se pare interesant sa impartasim aceste observatii, prin asta ridicand nivelul de cunoastere a marcii Volvo si a modelelor. Si, poate daca observam ca anumite aspecte se manifesta doar la masina proprie (altii cu masini similare nu le impartasesc) putem trece la rezolvari Incep eu, masina din semnatura: - reflexia bordului in parbriz, zilele insorite. Pur si simplu sunt momente in care nu vad deloc bine drumul datorita reflexiei asteia. Chiar nu a testat nimeni aspectele astea? Si pe cat de stupid (dar eminamente real) pare acest lucru, pe atat de greu mi se pare de rezolvat. De fapt, ca sa fiu cinstit, chiar nu am rezolvare... Ce as putea sa fac? Exista altii cu bord gri deschis care au sesizat acest lucru? - reglajul scaunului din dreapta. Desi rar, , ma mai asez si pe scaunul asta. Si, pentru ca nu are reglaj pe inaltime, dau mereu cu capul in cadrul usii. Si desi sunt lat, nu sunt extrem de inalt, am 1.8 metri. - franele sunt cam... elastice. Cel putin asa mi se par mie la modelul meu. Nu se pune problema sa nu am frane, daca ma infig tare in ele le duc in blocaj (de unde le intoarce ABS-ul), masina opreste bine, insa feeling-ul de "elastic" sau "un pic nesigur" il am... Ma sui in masini ale prietenilor si la prima frana risc sa ies prin parbriz... O fi doar la mine? Sau ati sesizat si altii acest aspect? - Servodirectia. Parca merge cam greu volanul. O fi numai la mine? Cam atat pe moment Revin cand imi mai aduc aminte
  • 242 replies