DIY - Reparatie aeroterma (problema cu tranzistoru')

muadDib
By muadDib in Reparatii de unul singur (DIY),
Dupa cum se vorbea in celalat topic, se pare ca masinutele noastre au o problema cu ventilatorul de la climatizare, in sensul ca i se face de concediu atunci cand iti este lumea mai draga, si te lasa fara ... vânt. Prezentul topic nu este chiar un DIY complet, intrucat va arat montarea. Demontarea a avut loc intr-o parcare, si de nervi ca mi se stricase ceva la masina nu am fotografiat, filmat, etc. Noroc ca am gasit intr-o parcare o trusa de scule  , si l-am demontat super rapid DECI: 1. - Cum s-a manifestat problema la mine: Pe scurt, blower-ul functiona doar la pozitia 5. Pe AUT, 1, 2, 3, 4, nu. De asemenea cele 2 LED-uri care clipocesc confirma faptul ca exista o eroare in ECC. 2. - Vorbesc cu dl. Vadis, si el imi zice: [attach=#] Beleaua este sucker-ul ala de tranzistor: [attach=#] In realitate, el arata asa: [attach=#] (OBS - Ceea ce vedeti nu este tranzistorul original, ci inlocuitorul. Este un echivalent, mai bun decat originalul. Costa in jur de 10 lei. ) ... si este pozitionat sub capacul de la picioarele pasagerului. 3. - Capacul Se demonteaza de la suruburile marcate cu galben. Nu este necesar sa il dai jos de tot, deci clipsul din partea din spate il poti lasa in pace (Marcat cu albastru). Suruburile rosii apartin cutiei glove-box, care trebuie data si ea jos (teoretic poti sa o lasi pe pozitie, insa, veti vedea mai incolo, e mult mai bine sa o dai jos). In afara de astea 2 suruburi nu o mai tine decat incuietoarea. [attach=#] Sub capac, in gaura aia, se afla tranzistorul vietii... In poza nu este pentru ca la mine era deja dat jos. Sau, mai bine, vedeti pozele de la final, cu tranzistorul montat. [attach=#] O poza si cu mufa lui, ca sa il identificati mai usor: [attach=#]
  • 94 replies