Leduri bord

lik1999
By lik1999 in Reparatii de unul singur (DIY),
Salutare.Cu ceva timp in urma m am decis sa imi schimb acele beculete verzi din bord cu niste leduri.Treaba nu e chiar asa complicata.Ai doar 2 suruburi la acel plastic care vine peste bord apoi inca 3 unu fiind sus si celelalte 2 lateral.Apoi tragi usor de el ,o sa iasa dintr o mufa si inca putin pentru a l deconecta din cealalta,fiind undeva in dreapta.Deci are unu fixa care ramane in bord si una care i prinsa pe spatele bordului.Se reseteaza doar ultimi km parcursi.Pentru a inlocui acele becuri de 12 v aveti nevoie de niste led uri tot de 12 v.Ceva de genu Plug & Play fara prea multa bataie de cap.Cand conectati led urile sa fiti atenti la polaritate,pentru ca merge doar intr o singura pozitie.Fiind un numar de 6 / mai multe leduri.Din cate imi aduc aminte sunt cate 2 pentru fiecare , adica 2 pentru km 2 la apa si 2 la motorina.Masina mea fiind din '99 diesel,deci am bord model vechi.Sper ca v au fost de folos aceste informati.Va ajut cu cea mai mare placere daca aveti alte intreberi.Din pacate poze nu am. Led urile folosite fiind T5 LampenĀ  Sockel B 8,5d/12 Volt
  • 63 replies