lik1999

Leduri bord

64 posts in this topic

Salutare.Cu ceva timp in urma m am decis sa imi schimb acele beculete verzi din bord cu niste leduri.Treaba nu e chiar asa complicata.Ai doar 2 suruburi la acel plastic care vine peste bord apoi inca 3 unu fiind sus si celelalte 2 lateral.Apoi tragi usor de el ,o sa iasa dintr o mufa si inca putin pentru a l deconecta din cealalta,fiind undeva in dreapta.Deci are unu fixa care ramane in bord si una care i prinsa pe spatele bordului.Se reseteaza doar ultimi km parcursi.Pentru a inlocui acele becuri de 12 v aveti nevoie de niste led uri tot de 12 v.Ceva de genu Plug & Play fara prea multa bataie de cap.Cand conectati led urile sa fiti atenti la polaritate,pentru ca merge doar intr o singura pozitie.Fiind un numar de 6 / mai multe leduri.Din cate imi aduc aminte sunt cate 2 pentru fiecare , adica 2 pentru km 2 la apa si 2 la motorina.Masina mea fiind din '99 diesel,deci am bord model vechi.Sper ca v au fost de folos aceste informati.Va ajut cu cea mai mare placere daca aveti alte intreberi.Din pacate poze nu am. ;D

Led urile folosite fiind T5 Lampen  Sockel B 8,5d/12 Volt

post-1795-1287787526195_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

poza

post-1795-12877875277557_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

HA HA HA

Poze cu bordul aprins erau interesante nu cu bordul pe post de mobila .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu bordul aprins diseara ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine cu ..led-urile aprinse; ca de ne arati bordul aprins... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze  :D

post-1795-12877875336497_thumb.jpg

post-1795-12877875338231_thumb.jpg

post-1795-12877875339864_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuvantul "e chior" nu spune nici macar jumatate din ce am vrut sa zic.

Lika tata mai baga o fisa, adica mai multe leduri, tre sa fie intuneric de pestera sa vezi ceva in bordul ala, si vezi ca ai umbre deci mai trebuie lucrat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu Bogdane ca mai trebuie lucrat.Acuam am gasit niste leduri smd.<sa vad ce raspus imi da.. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am si eu o intrebare, la ECC (la comenzile de clima) ce fel de leduri ai folosit?

Ai scos beculetul obisnuit din filamentul de plastic si ai pus leduri subtiri de 12V?

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.La clima nu am facut mare "branza".Pentru ca in oras la mine nu am gasit led uri.Deci am pus alte beculete dar fara acea caciula.Daca gasesti cumpara numai led ul,apoi il montezi in cel  socket de plastic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa vezi "treaba" Bogdane.La cat erau de "chioare" acuma s au dus 2 , adica cel de la turometru si km.Deci nu mai vad nica de la 4000 si pana la 100 km /h :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai este normal sa se arda pt ca nu ai pus rezistente, ledurile au nevoie obligatoriu de rezistenta sau mai bine spus de curent constant.

Recomand lecturarea acestei pagini http://en.wikipedia.org/wiki/LED

Succes .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de rezistenta.Doar sunt de 12 volti , ce naiba.Le am luat la un pret mic,deci calitate proasta.Am mai avut 2 led uri de pozitie fiecare cu inca 4 led uri si alea au mers un timp, apoi gata..deci aprox 1 luna  ;D.Sa vad ce pot face ,poate imi iau niste smd uri.

Aseara am gasit acest link ,pare detul de interesant..

http://www.motor-talk.de/forum/mittelkonsole-mit-led-s-t1577476.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca nu ai citit ce ti-am trimis, mai incearca totusi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu daca mi-ar iesi asa de prost un bord nu as pune poze pe net cu el, nu este iluminat omogen, intr-o parte mai multa lumina, dincolo mai putina ....cam de 2 lei .

Ca idee daca vrei sa iluminezi un bord si sa iasa bine nu folosesti leduri de 5mm, se folosesc leduri SMD si superflux .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai alea de 5 mm din cate stiam nu lumineaza totu,doar o parte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea de 3mm si 5mm au unghiul foarte mic, tocmai de aceia se folosesc doar la iluminarea butoanelor, ca sa faci treaba in bord folosesti SMD sau superflux .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. am si eu o nedumerie.

mi-am desfacut si eu bordul si mam uitat la un bec care nu seatea aprins doar din cand in cand facea contact si nu se vedea sa fie ars. da am observat o alta potentiala priblema si anume folia vu toate girele era deslipita si se misca. oare de la ea e problema sau e normal avand in vedere ca toate celelalte becuri functioneaza normal .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca prin "folia vu toate girele" ai vrut sa spui folia cu toate firele, da. Daca folia e deslipita, gaseste o cale sa o fixezi pune o foita metalica acolo, lipeste-o de unde reusesti cu un fir cositorit, etc).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. ms mult si scuze de greselile de scriere da ma grabeam pt ca eram la ora de informatica la scoala :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-i bai, mai glumim si noi, dupa atita criza la care sintem supusi...  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. am si eu o nedumerie.

mi-am desfacut si eu bordul si mam uitat la un bec care nu seatea aprins doar din cand in cand facea contact si nu se vedea sa fie ars. da am observat o alta potentiala priblema si anume folia vu toate girele era deslipita si se misca. oare de la ea e problema sau e normal avand in vedere ca toate celelalte becuri functioneaza normal .

Io t-am  spus ca-i dau la d-na Vlad o copie cu mesajele tale!  ;D ;D ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda....PROMIT ca o sa fiu mai atent si app chiar doamna Vlad mi-a fost invatatoare:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda....PROMIT ca o sa fiu mai atent si app chiar doamna Vlad mi-a fost invatatoare:))

Pai si nevasta-mea era in zona in acea perioada si te stie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now