lik1999

Leduri bord

64 posts in this topic

deci eu cedez nervos......am desfacut azi iar bordul sa ma uit la ledurile alea si am schimbat becurile alea verzi intre ele sa vad daca e problema de la ele si nu a fost nici o diferenta, tot nu se aprindeau in pozitiile alea. dupa asta am scos niste becuri sa ma uit la ele si le-am pus inapoi in aceeasi pozitie si acum mai multe becuri nu merg. folia aia verde nu are nici o problema daca e deslipita?

va rog sa ma ajutati!!! :-[

apropo daca iau de la dezmembrari alt bord se poate sa se potriveasca cu asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danutz, Matrixxx tocmai ti-a explicat! Trebuie sa verifici traseul circuitelor aflate in acea folie. Cele care nu mai "fac serviciu" le refaci foarte usor.

Asadar, inarmeaza-te cu rabdare, instrument de masura, pistol/letcon si refaci circuitele intrerupte. Probabil, in dorinta ta de a verifica becurile din bord, ai mai rupt unul sau mai multe circuite aflate in folia aceea.

Hai, ca este usor si de poate!  ;)

Nu pot sa cred ca vrei sa cumperi un bord doar pentru atata lucru... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

faza e ca cred ca tre sa dau volanul jos ca sa scot bordul. oricum daca nu srusesc cred ca tot o sa iau unul de la dezmembrari.:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie / cumoaste cineva ce led uri se folosesc la butonul Infocenter?

O fi asta ? Sockel B8.3d / BAX10s / T5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au aparut leduri de 1W scumpe ! in jur de 50 ron bucata dar este in stare sa aprinda ceasurile cum trebuie  mai sunt recomandari dar trebuie muncit exista leduri patrat pe piata  ieftine dak te straduiesti sa pui mi multe merge bn

post-5061-12877888293799_thumb.jpeg

post-5061-12877888294194_thumb.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am nevoie de sfatul celor priceputi in electronica pentru urmatoarea problema:

-se da un "bord" de volvo v40

Am nevoie de  niste led uri care sa lumineze o suprafata cat mai mare,dar in acelasi timp sa fie si rezistente,sa nu ma trezesc ca n prima groapa se sting :smile:.

Din ceea ce am vazut in diferite "proiecte" se folosesc leduri de 3 mm,5 mm si smd .

Ce imi puteti recomanda pentru aceasta operatiune,as vrea sa se vada "uniform" ,dar trebuie facut in asa fel incat led urile  trebuiesc pune sub forma unui cerc (daca imi aduc bine aminte).Astept sugestii.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ceva vrei sa faci?

Asa ceva,dar as vrea sa nu am umbre de alea ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate iți place asta .

post-993-12877889184882_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa intelegem ca asta e de la V :smile:

Ar da bine si o combinatie de rosu cu albul acela ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge nici un fir de alb la bordurile(ceasurile) de Volvo, numai rosu, albastru si verde, daca dai cu alb iese turcuaz/verde ceasurile fiind vopsite in structura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate iți place asta .

Da asa ceva.Cum as putea face?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa intelegem ca asta e de la V :smile:

Ar da bine si o combinatie de rosu cu albul acela ;)

Nu i de v  ;D

Am probat eu cu alb si o iesit albastru :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream la V70-ul lui Bogdan,nu vezi cate ture are turometru si cati km in bord 8)  ;):D:bgsok:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream la V70-ul lui Bogdan,nu vezi cate ture are turometru si cati km in bord 8)  ;):D:bgsok:

NU m am uitat la turometru doar semnu ala galben de la debitmetru l am vazut si am tras concluzia ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge nici un fir de alb la bordurile(ceasurile) de Volvo, numai rosu, albastru si verde, daca dai cu alb iese turcuaz/verde ceasurile fiind vopsite in structura .

Ce led uri ai folosit?

De cati lm?

Pentru a fi tensiunea stabila ce ai folosit?

???

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am pus 2 leduri d-alea de telefon(nu mai stiu exact de cati mm). Partea din stanga e luminata de becuri, centru spre dreapta este un soclu cu 2 leduri in cap(si rezistenta evident). Si se vede verdele uniform...

Cand oi avea timp sa le fac pe toate pun poza cu bordul...

post-4452-12877889464372_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lik2008 e bordul de la V70 si este iluminat de 10 baghete a cate 3 led bagheta, 30 leduri SMD de 2lm in total si tot este slab, ziua nu se vede. Nu trebuie stabilizat curentul pt ca la V70 este direct stabilizat, 12V in cap si coada .

Acum vreau sa dau la facut cadranele, o sa fac o parte tot pe negru si o parte pe albastru si nu o sa fie verzui in structura, sa vedem ce iese .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Altii care nu-si testeaza saitu' decat pe Internet Explorer. >:( Si n-au decat pentru kilometraj cu 240 la ora  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa-mi spuna si mie cineva de ce indicatorul de temperatura exterioara nu este luminat? Am incercat becurile din bord le-am schimbat intre ele dar fara nici un rezultat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Altii care nu-si testeaza saitu' decat pe Internet Explorer. >:( Si n-au decat pentru kilometraj cu 240 la ora  :D

Ba au gradatii de 240 si 260 la vitezometru pt V40, iar la turometru de 6000 si 8000 rot/min. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei care doresc sa schimbe led urile.Valabil pentru s/v40 pana in anul 2000.

Pentru clima

1021763.th.jpg

Cod : 30612504

Comanda pozitie-faza scurta

1023472.th.jpg

Cod : 30864099

1019013.th.jpg

Cod : 30618290

Bord: la display km,ceas

1021494.th.jpg

Cod : 989806

Pentru ceas,km se pot folosi si led uri.Poarta numele de B8.5d T5

Pentru turometru,km,apa,benzina/motorina :

1015554.th.jpg

Cod :989800

Se pot folosi si led uri,montate in suportul actual unde sunt bec uri:

w1.2w T5

1341s.th.jpg

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now