Carnet "pierdut" in Eforie Nord

mironb
By mironb in Daune, accidente si asigurari,
Aflandu-ma in concediu pe litoralul nostru minunat, in minunata statiune Eforie Nord, am reusit sa imprumut pentru o luna politiei rutiere carnetul. Treburile stau cam asa: minunatii astia de la rutiera, cu mintile lor odihnite, au hotarat ca se poate implementa pe asa-numita centura a Eforiei, o chestie experimentala gen 3 benzi de circulatie reversibila, separate prin dubla linie intrerupta. Eu aflandu-ma pe banda din dreapta, pe sensul de mers catre Constanta, in fata mea aflandu-se un autobuz care mergea cu 30 la ora in afara localitatii, am comis "inconstienta" de a depasi. Moment in care dintr-un mcv de politie a sarit agentul, foc si para cum ca m-a filmat in timp ce am depasit neregulamentar, etc... In fine, nu m-am luat prea tare la cearta cu ei, stiindu-i odihniti si "bine pregatiti". Cert este ca mi-au luat permisul pe 30 de zile. N-ar fi o mare tragedie, poate cu ocazia asta merg mai mult pe jos si mai si slabesc  , dar am niste nedumeriri. [imghttp://www.teste-carnet.ro/galerie/789-marcaj-pentru-benzi-cu-circulatia-revers-b.jpg] Cum dracu sa faci circulatie reversibila pe trei benzi? De ce in sensul giratoriu intra doua benzi  pe sensul dinspre Mangalia daca n-ai voie sa mergi decat pe banda din dreapta? Daca e un nene oprit in pana pe singura banda de mers catre Constanta si il depasesc, imi iau iar carnetul desteptii? Ia uitati ce scrie aici la marcajul pentru benzi cu circulatia reversibila. Unde sunt semnalele luminoase respective, ca eu n-am vazut asa ceva? In concluzie, aveti grija cum mergeti prin acea zona. Eu am de gand sa contest procesul verbal. Stie cineva daca trebuie platita amenda ca sa pot face contestatia?
  • 50 replies