lik1999

Spalator faruri xenon

11 posts in this topic

Salutare.Se merita montarea unei astfel de instalatii?

wischanlage1.jpg

Din cate stiam pentru montarea unui kit xenon legal,este nevoie de faruri cu lupa + spalator pentru faruri.

Pretul unei astfel de instalatii este de 25 e(ebay).:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farul nu trebuie in mod expres sa fie cu lupa,sunt xenoane de fabrica(sau erau)cu far reflexiv.Spalatorul de faruri si senzorul autoleveling fac un xenon original.

Kit-ul care l-ai gasit e universal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e universal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca la V40 sunt stergatoare pentru faruri. Acel kit, nu inteleg ce face.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca la V40 sunt stergatoare pentru faruri. Acel kit, nu inteleg ce face.....

La mazda am un sistem asemanator, chestiile alea mici negre sunt montate in bara si sunt iesite din bara cam 1cm...si cu alea si fara alea tot aceeasi treaba. Nu-si au rostul, farurile tot murdare raman, parerea mea...

S/V-ul au cel mai practic sistem de stergere al farurilor, stropitoare pe far si stergator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La viteze mici nu stiu cat de eficiente sunt,dar la viteza ar trebui sa isi faca treaba deoarece apa se duce de pe far.Plus ca instalatia trebuie sa lucreze la presiuni mari.

Faza e ca la mine nu stiu unde as mai putea monta acel bidonas...

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu trebuie sa montezi acel bidonas,ci trebuie adaptat la Bidonasul de la stergatoare :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal la masina ta trebuie montate stergatoare de faruri si ai rezolvat problema . Ai cablajul tras trebuie un pic de efort .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,dar cel mai simplu ar fi sa montez doua diuze pentru spalarea farurilor si gata :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e OEM si nici eficient, duzele se pun la lupa, ai curatat fix locul unde bate lupa si vezi, la far reflexiv trebuie sa cureti toata zona, vezi la XC90 2006 ca are doua duze mari de tot pt fiecare far . XC70 2006 cu far reflexiv are duze mici si cand e murdar nu vezi nimic chiar daca speli intr-una .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now