Sign in to follow this  
Followers 0
M

Distributie s40 1997 B4184S

9 posts in this topic

Am citit pe forum acum cateva saptamani dar nu mai gasesc topicul persoanei respective asa ca voi intreba aici in speranta ca si alti posesori a aceluiasi motor se vor putea informa.

Cum fac sa aflu daca rola intinzatoare la motorul meu este hidraulic sau manual? Pe B4184S au fost montate in functie de seria motorului unele cu hidraulic, altele manuale dupa cum urmeaza:

De la nr motor 1219111 - manual

De la nr motor 1219110 - hidra

Intrebarea mea este: Cum fac sa aflu ce a fost in capul inginerilor de la Volvo si ce rola intinzatoare au pus in friguroasa luna ianuarie a anului 1997 pe silentiosul si fiabilul motorash B4184S de 1.7 (1731cmmc) supranumit in certificatul de nastere 1.8:) Mai sunt cateva lucruri pe la motor care apar in "duplicat" in programele care le folosesc cei de la magazinele de piese si s-au cam saturat de mine si de Volveta mea.... :))

Va multumesc mult pentru rabdare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita-te in cartea de identitate (nu in certificat), are o rubrica cu seria motorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe skandix la fel da....2 intinzatoare....problema este ca nu stiu unde pot gasi seria motorului ca sa confrunt seria cu ce scrie acolo...

seria ii pe partea stanga a motorului pe bloc deasupra pompei de apa cum ta uiti jos dupa distributie:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita-te in cartea de identitate (nu in certificat), are o rubrica cu seria motorului.

daca domnii de la RAR au avut bunavointa sa treaca:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca domnii de la RAR au avut bunavointa sa treaca:rolleyes:

serie motor 882503 scrie in cartea de la R.A.R si tot nu ma ajuta cu nimic pentru ca nu se pupa cu ce imi arata programele de piese si cu ce mi-a dat skandix-ul:

to 1266195 - intinzator hidra

from 1266196 - intinzator manual

What the hell? Miercuri am programare pentru distributie.....daca intinzatorul meu este manual, masina mai sta o zi in service degeaba pana imi aduce piesa care trebuie.....asa ca...hoping for the best expecting the worst... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

serie motor 882503 scrie in cartea de la R.A.R si tot nu ma ajuta cu nimic pentru ca nu se pupa cu ce imi arata programele de piese si cu ce mi-a dat skandix-ul:

to 1266195 - intinzator hidra

from 1266196 - intinzator manual

What the hell? Miercuri am programare pentru distributie.....daca intinzatorul meu este manual, masina mai sta o zi in service degeaba pana imi aduce piesa care trebuie.....asa ca...hoping for the best expecting the worst... :)

Am schimbat astazi distributia si din fericire piesele au fost comandate corect, intinzatorul fiind hidraulic.Imi pare rau ca am schimbat pompa de apa, care era cea originala Volvo si care era in stare impecabila. Ciudat este faptul ca rola zimtata de la pompa originala nu are acelasi nuamr de dinti ca cea care am cumparato(airtex). Am sa revin cu o poza, ideea este ca cea originala are "pauze" intre dinti iar cea cumparata nu e la fel...are dintii uniformi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acestea sunt pozele cu pompa de apa originala.Se observa ca "pasul" dintre dinti este mare, dintii fiind grupati cate 3 (4 grupuri) si un grup de 2 dinti. Stie cineva de ce pompa originala este facuta in felul asta iar pompele airtex au dintii uniformi (fara spatii intre dinti)?

post-267-010130000 1295189355_thumb.jpg

post-267-077991200 1295189366_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0