Sign in to follow this  
Followers 0
mihai845

Planetara st defecta s40

28 posts in this topic

@Mihai, este posibil cand ai desfacut burduful si ai scos capatul cu tripoda din oala in care intra sa fi cazut rulmentul? Sau zburda liber inainte sa o desfaci in oala lui ?

Cand am desfacut burduful cu tripoda aveam un rulment iesit de pe tripoda. Rulmentii aia au o siguranta care era sarita. Mie cred ca mi-a sarit cand am luat o groapa extraordinar de mare si a avut soc puternic pe tripoda. Doar la demontat nu ai cum sa scoti siguranta aia din greseala. Am atasat la unul din posturile de mai sus poze cu tripoda. Toate acele erau la mine imprastiate prin vaselina de la burduf. Asa ca si vaselina a tb inlocuita. Se pune doar o anume vaselina in burdufele astea. In mod normal vine cu Kit-ul de burdufe dar se gaseste si separat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu se schimba tripoda cu rulmenti, ci toata planetara :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!

Mi-a pus acele la loc si rola, totul ok in primii 50 km (parcursi pe sectorul Tg-mures Rupea cateva curbe stranse) surpriza a iesit rola din nou, la acceleratie vibreza urat toata masina!

Azi mi-a pus mecanicu iarasi acele si rola, mi-a montat la loc planetara, aceleasi vibratii la acceleratie, doar ca ceva mai slabe!

Se poate sa fie deplasat motoru cu cutia sau lonjeronu?

Unde as putea sa gasesc niste date unde sa scrie distanta de la butuc la cutia de viteze?

Ma apuca disperarea!

Va multumesc!!!

S-a rezolvat problema, am inlocuit planetara cu una din dezmembrari!Adio trepidatii!, cel putin deocamdata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0