Sign in to follow this  
Followers 0
victordemeter

Ulei de motor pentru Volvo S80 2.0T automatic

6 posts in this topic

Salutare,

Am o intrebare:

Ce ulei de motor sa pun la Volvo S80 2.0T automatic din anul 2000?

L-am cumparat din Germania in nov 1997 cu 102.000 km. Acum are 112.000 km.

Nu stiu ce tip de ulei are acum.

Multumesc.

PS. Acum vreo luna (cand era mai rece) mi-a aparut o indicatie pe computer-ul de bord (in germana, nu mi-o amintesc, a si disparut). Nivelul uleiului este bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am o intrebare:

Ce ulei de motor sa pun la Volvo S80 2.0T automatic din anul 2000?

L-am cumparat din Germania in nov 1997 cu 102.000 km. Acum are 112.000 km.

Nu stiu ce tip de ulei are acum.

Multumesc.

PS. Acum vreo luna (cand era mai rece) mi-a aparut o indicatie pe computer-ul de bord (in germana, nu mi-o amintesc, a si disparut). Nivelul uleiului este bun.

vezi aici: http://www.oilmag.ro/uleimotor/schimb-ulei-si-filtre-revizie-volvo-2.0_t-tp-9463.html

"cumparat in nov 1997" ????

Edited by BD77

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru atentia acordata.

Asa este. Am gresit anul cumpararii cu 10 ani. Este nov 2007.

Pe site-uri am tot umblat.

As dori idei din experienta.

Conform normelor Volvo trebuie folosit 5w30 sau 0w30, original! Eu folosesc momentan Mobil 1 New Life 0w40. Pentru vara e excelent, iarna e mai vascos. Acum depinde si ce maniera de conducere adopti(turatia motorului)! ... S-a mai discutat subiectul, destul de aprofundat, cauta pe site!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos.

Am sa mai caut si alte topice (m-am grabit cu deschiderea unuia nou pe aceasta tema. Am sa ma scuz prin faptul ca sunt incepator).

De la magazinul ProMotor Timisoara, pentru datele prezentate, mi-au recomandat Castrol Magnatec 5w40.

Eu am intrebat de Castrol Edge 5w30. Mi-au spus ca este si mai bun, lucru reflectat si in pret (4l Magnatec=127 lei, 4l Edge=230lei).

Cantitatea de 5,8l mi-au confirmat-o si de la magazin.

Conform normelor Volvo trebuie folosit 5w30 sau 0w30, original! Eu folosesc momentan Mobil 1 New Life 0w40. Pentru vara e excelent, iarna e mai vascos. Acum depinde si ce maniera de conducere adopti(turatia motorului)! ... S-a mai discutat subiectul, destul de aprofundat, cauta pe site!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noul Castrol Edge e ideal, 5w30 sau 0w30, asta va fi urmatorul meu ulei! Are si anduranta marita. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0