tybyS40

huruie la plecare

9 posts in this topic

salut,

am observat ca dimineata cand plec de pe loc am un huruit..fluierat in momentul in care ridic pedala de ambreiaj si plec de pe loc.( respectiv momentul cand masina se pune in miscare si cupleaza ambreiaju)

aveti idee ce mai este si asta, dar nu face mereu doar cand i se pune pata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Si mie mi se intampla, si parca simt o vibratie in pedala de ambreiaj. N-am reusit sa ma prind de la ce este, pt. ca nici la mine nu face tot timpul... incearca sa pleci FARA sa apesi pe acceleratie, poate intra toba in rezonanta la turatia aia + motor rece, si vezi daca mai face.

    Sau... poate fi din discuri, cum am patit-o eu... incearca atunci cand huruie la plecare sa pisti usor frana in timp ce esti cu piciorul pe ambreiaj, daca tace, e din discuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la dacie cand facea asa patina ambreajul, deci dred ca este ceva de acolo face in momentul in care ambreajul cupleaza si se misca masina din loc, nu cred ca este de la discuri si asta o face atunci cand o turez mai tare si nu ridic foarte rapid piciorul dupa ambreaj.... cred ca este prea dimineata pentru simturile mele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vibratia in pedala de ambreiaj o am si eu si este volanta de vina... Iar huruitul care se aude la plecarea de pe loc poate fii bara stabilizatoare cu care probabil ai atins vreun pietroi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca sigur este de la ambreaj, am observat ca face din ce in ce mai des este ca un fluierat, face doar atunci cand plec de pe loc nu vibreaza sau bate. pe 28 vreu sa plec in Turcia si chiar nu stiu daca sa ma duc asa.

nu se accelereaza in gol deci nu patineaza in mers ci doar la plecare de pe loc.

eu cred ca asta e.

Stie cineva cum se testeaza ambreajul si placa, sau cum se verifica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ultima revizie am avut si eu surpriza asta, mi se paruse mie ca masina adevenit putin mai zgomotoasa. Cei de la service mi-au spus in final ca e de la ambreiaj, mai ales ca pedala este putin mai tare si se simte o vibratie in pedala la plecarea de pe loc. Asa ca m-au avertizat sa ma pregatesc pt schimbarea kit-ului de ambreiaj. Am facut de atunci 5000km si inca nicio pb. Il voi schimba cand se va acutiza pb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceleasi simptome le-am avut si si le am si eu doar ca unu din ele s-a rezolvat si anume troncanitul este de la bara stabilizatoare am lovit un pietroi si atingea bara undeva pe de desupt la motor, iar uruitul si pedala mai tare este de la ambreaj. Am fost informat sa ma pregatesc sa schimb chitul de ambreaj. doar ca eu am facut de atunci de cand am fost informat de acest lucru cred ca vre-o 15k km.  :);) si astept in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi problema si la mine  :( Se aude mai mult ca un scrasnet (fier pe fier ) doar cand e rece si in momentul in care cupleaza ambreiajul. Pedala nus cat de tare e pt ca nu am comparatie cu alt S40. Am intrebat si eu pe la mecanici si spun sa ma pregatesc de schimbat kit de ambreiaj. Astept sa vad cum evolueaza problema....

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca din cauza la vreme, destul de rece, si eu la fel chiar recent acum, fluieratul este de la rulmentul de rpesiune, care usor usor cedeaza, si trebuie inlocuit cu tot ansamblul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now