bg20

Ce bucse se schimba pe la 90.000 km ?

5 posts in this topic

Salutare,

Din experienta voastra, ce bucse se schimba (de obicei, lasam la o parte uzura prematura generata de utilizare intensa) pe la 90.000 de km la un XC 90 ?

Baietii veseli de la Otopeni mi-au facut un pomelnic de ma bucur ca nu mi-au recomandat sa schimb si volanul ... si, dupa ce am schimbat un senzor despre care ei spuneau ca trebuie schimbat odata cu rulmentul (si pe care, in plus, l-am gasit si la 50 % din pretul Volvo furnizat de acelasi fabricat cu cel care a echipat masinuta la fabrica) ma gandesc ca poate nu chiar toate bucsele puse in lista aia ar trebui schimbate ...

E drept ca un cunoscator mi-a spus ca uzura pronuntata pe exterior a cauciucurilor, e de la bucse dar omu' n-a stiu sa-mi spuna si care, anume, bucse ar fi bine sa fie schimbate ... nu prea se pricepe la Volvo si a avut decenta sa precizeze lucrul asta ...

Asadar, orice opinie si/sau experienta proprie pe tema "ce bucse se cam schimba pe la 90.000 la un xc 90" este binevenita :)

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la s80-ul meu n-am schimbat nici macar o bucsa...si am 138k cu ea. In principiu daca nu se aude vre-un troncanit...sunt ok. Auzi vre-o bataie/zgomot la denivelari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

As vrea sa stiu si eu acelasi lucru dar, te rog, spune-ne si noua, ce senzor ai schimbat, cit a costat, eventual codul si ce producator fabrica rulmentii schimbati de tine.

Multumesc tare mult!

Edited by nariam

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

uzura pronuntata la exterior poate fi si de la unghiul de fuga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca o completare...cauciucul imbatraneste in timp si se crapa. Din ce an este masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now