ValiU

Montare kit navigatie S60

30 posts in this topic

Salut

As vrea sa imi montez si eu un kit de navigatie pentru S60-ul meu.

Nu a avut in dotare nimic de genul asta

Aveti idee cat de complicat, costisitor si ce mi-ar mai trebui pentru a face asta?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică vrei RTI sau altceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Daca vrei sistem de navi aftermarket,te anunt ca iti vor iesi peri albi.Eu am achizitionat de 2 saptamani un alpine cu navigatie pmdb200p si mi-au venit pana acum doua masti adaptoare care n-au nicio treaba cu realitatea,sunt disperat,nu stiu ce sa mai fac,de unde as putea sa iau o masca adaptoare care sa arate de bun simt pe masina.Vorba cuiva de pe forum,cautarea incepe intotdeauna cu masca adaptoare,dupa aia iei si unitatea:).Eu,din pacate,obisnuit de la celelalte masini pe care le-am avut si pe care s-au potrivit din prima mastile,am cumparat intai unitatea si apoi ...acum stau si ma uit la ea,ce bine arata in casa.Asa ca,take care.

Share this post


Link to post
Share on other sites

RTI-ul l-as fi vrut

:)

Se pare ca sunt cam curajos. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, RTI-ul s-ar putea să nu-ţi folosească. Din ce an e maşina ta? Dacă vrei modelul MMM (DVD-based), nu există harta României, MMM2 (HDD-based) nu cred că-l poţi pune, depinde din ce an e maşina ta.

Vezi aici (deşi se pare că nu au tot) sau întreabă-i pe Sandro sau pe Ionuţ Lup. Uite ceva interesant.

În principiu, ai nevoie, dacă maşina este "MELBUS prepared" (adică firele sunt "trase"), de unitate (DVD sau HDD), ecran, comenzile de pe volan şi/sau telecomanda). Cred că şi o resoftare, la reprezentanţă.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Daca vrei sistem de navi aftermarket,te anunt ca iti vor iesi peri albi.Eu am achizitionat de 2 saptamani un alpine cu navigatie pmdb200p si mi-au venit pana acum doua masti adaptoare care n-au nicio treaba cu realitatea,sunt disperat,nu stiu ce sa mai fac,de unde as putea sa iau o masca adaptoare care sa arate de bun simt pe masina.Vorba cuiva de pe forum,cautarea incepe intotdeauna cu masca adaptoare,dupa aia iei si unitatea:).Eu,din pacate,obisnuit de la celelalte masini pe care le-am avut si pe care s-au potrivit din prima mastile,am cumparat intai unitatea si apoi ...acum stau si ma uit la ea,ce bine arata in casa.Asa ca,take care.

uite aici rame adaptoare: http://www.auto-sound.ro/index.php?cPath=76_186_201

http://www.vuum.ro/rame-adaptare-rcd-dvd-29-pagina-24

http://www.booster.ro/car-sound/integrare-oem/volvo/rama-2din-s60-v70-xc70-m703733-5661.html

http://www.shopmania.ro/magazin~online-alte-accesorii-auto~produs-rama-adaptoare-volvo-s60-dietz-16870~p-4874140.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.

Asta chiar pare o idee buna :)

Imi place cum arata.

le-ati mai pus pe forum si cred ca ma voi baga pana la urma la achizitionarea unuia.

Arata prea bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iniţial am scris că nu se mai vând, dar se pare că au revenit pe piaţă.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa fac si eu o poza la 2DIN-ul meu din masina si cum am pus rama adaptoare.Rama adaptoare am cumparat si eu din magazin dar a fost varza varza...nu se potrivea deloc, a ramas spatiu liber intre rama si bord etc...arata ORIBIL.Apoi am vb cu un prieten care se ocupa cu tunning auto si mi-a facut el o rama adaptoare PERFECTA, parca e integrata in bord.Mi-a luat intai mulaj exact de pe CD playerul original, deci matrita perfecta, dupa care a turnat rama...a iesit bestial.Revin cu poze. Daca vreti, va dau nr lui de tel si vb cu el....revin cu poze sa vedeti despre ce e vorba

Am revenit cu poze...din pacate pozele sunt facute seara, cu telefonl, nu sunt foarte clare dar ceea ce e cel mai important se vede in ele

post-500-051969400 1298110046_thumb.jpg

post-500-077233400 1298109992_thumb.jpg

post-500-075310500 1298110020_thumb.jpg

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bluepower se aude infect in comparatie cu un sistem Volvo .

Exista ecran de navi separat care merge cu IGO, arata exact ca originalul si poate reda TV, camera marsarriere, NAVI si sistem audio/video .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e rau nici asta doar ca....

1. imi trebuie masca aceea de pe bord

2. unde il gasesc si clar echipat complet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. masca este inclusa in pachet

2. fii mai explicit, adica vreau traducerea in romana de cartier laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, poate te interesează: CLICK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

BogdanG

Scuze de exprimare. Vina mea.

Intre timp m-am mai lamurit.

De masca nu eram sigur insa m-ai lamurit tu acum.

Link-ul lui Heimdallr, multumesc pentru el, dar mi se pare hotie la drumul mare.

L-am gasit pe net cu 590 de usd..... la producator.

Insa, tipic romanesc, hai sa jefuim. Rusine pentru cel care il vinde cu atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

După ce am pus link-ul, mi-a creat şi mie aceaşi impresie ca şi ţie... sorry...

Nici măcar nu se vede vreun iMIV pe-acolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nimic

Orice informatie e utila si putem invata din ea. Chiar daca ea contine o informatie negativa sau pozitiva, important e sa tragem concluzia favorabila noua :)

Multumesc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te-ai gândit să cumperi doar ecranul şi să-l conectezi cu un GVN-53?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan incerc sa adun informatii, nu cunosc nimic din toate astea....

deci sunt la inceput.

Recunosc, e mai tentanta si eleganta varianta lui Ursu.

Arata prea bine in bordul masinii. :)

O sa vad si eu cum e cu sonorizarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi si aici niste variante, cu preturi, ce includ si ce iti mai trebuie pentru montaj :

Share this post


Link to post
Share on other sites

BogdanG

Scuze de exprimare. Vina mea.

Intre timp m-am mai lamurit.

De masca nu eram sigur insa m-ai lamurit tu acum.

Link-ul lui Heimdallr, multumesc pentru el, dar mi se pare hotie la drumul mare.

L-am gasit pe net cu 590 de usd..... la producator.

Insa, tipic romanesc, hai sa jefuim. Rusine pentru cel care il vinde cu atat.

Unde ai gasit Sistemul cu 590 USD?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici Vali nu mai stie unde a gasit pretul de 590 $ fiind o discutie veche de peste un an, oricum omul de pe Okazii vindea o instalatie OEM care costa noua de 2x mai mult si oricum sistemul de navigatie original Volvo (RTI) de pe S60 nu are nici o legatura cu cel de pe XC90 . La S60 este sistem Melbus iar la XC90 este sistem MOST (fibra optica) .

Ca idee pt cine vrea sa-si monteze pe S60 sistem RTI trebuie spus ca se poate monta fara probleme, functioneaza insa numai din telecomanda si merge si IMIV-ul .

Problema este ca nu exista harti de RO pt S60 .

Sistemul RTI replica facut de chinezi costa peste 800 USD cu tot cu transport si partea audio este integrata prin modulator FM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare baietii

am si eu o mare rugaminte

caut si eu lentila care citeste cd ul de la navigatie

are cineva unde as putea sa o gasesc si la ce pret ?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

169E +transport, aici .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now