Guest S40

Mecanice

15 posts in this topic

Iarasi troncane.....la denivelarile alea unde sunt indicatoarele cu limitare de viteza la 30 km/ora, dupa ce trec cu rotile din fata se aude ca si cum ceva nu-i bine legat....de la ce poate sa fie? ce bucsi/ capete de bara/ brate/ bielete/ etc mai trebuie sa schimb ca sa simt masina mai "legata"?

ma tot uit la wheeler dealer sa prind si eu ceva d-acolo, dar raspunsul la intrebarea asta nu l-am retinut...:)

trebuie sa va marturisesc ca de cand am luat masina in urma cu 2 ani si ceva, nu am schimbat nimik pe partea mecanica in afara de o bieleta.

mersi de ajutor,

mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Daca suna a "lovitura intr-o cratitza intoarsa cu fundu-n sus" (mai bine n-am stiut sa simulez zgomotul), s-ar putea sa fie bucshile de bara stabilizatoare.

    Uita-te si la capetele amortizoarelor care ies prin flansele de amortizoare. Trebuie sa fie exact pe centru, altfel sunt duse bucsile si trebuie alte flanse.

    Incearca sa iei denivelarea si in diagonala, si vezi pe care roata iti face zgomotul. Daca face cu oricare, 90% sunt bucsile de bara stabilizatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am verificat si e clar ca pe stanga capatul amortizorului nu e pe centru....pe dreapta pare ok. ce piese trebuie? :)

sa le schimb pe ambele parti?

oare scap asa de zgomote sau poate sa mai fie si din altceva?

am verificat si la alt volvo (gabi); nici la el nu era pe centru unul din capete dar nu face nici pe departe ca a mea.

multam de sfaturi,

mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

precizare: am citit peste weekend tot ce s-a mai scris pe forum despre bara stabilizatoare si bucsi si am mai gasit pe cineva care a schimbat bucsile si a scapat de troncaneli.

Nu stiu daca era vorba de aceleasi bucsi ca cele la care se refera acum alex....

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Da, prima e flansa si a doua e rulmentul, dar intai umbla la bucsile de bara, s-ar putea alea sa fie beleaua... flansele sunt 250RON/bucata, iar bucsile sunt in jur de 200RON/ambele. Incepi si tu cu varianta mai ieftina.

    PS: Cum ai rezolvat cu toba, ca mie inca mi se mai batzaie si se aude in masina urat ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok....atunci pune-ma cu o comanda de bucsi bara stabilizatoare la tine...:))

cu toba nu am rezolvat nimik, tot asa face si la mine, dar de pe forum am inteles ca e vorba de niste clipsuri....

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu aceleasi probleme si de abia am schimbat bucsile de la bara stabilizatoare

nu cred ca acolo e problema ci mai degraba ceva in legatura cu amortizoarele

la mine sunt pe centru am facut ITP-Ul a fost verificata masina in afara de amortizoare atat de mine in particular cat si la itp dar...nimic nu a fost gasit si cred ca tot de la amortizoare ar putea fi problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

stie cineva un service cu tester pentru asa ceva?

"clampanitoare" i se spune in alt subiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Pentru nnd: unde ai schimbat bucsile bara stabilizatoare si cit a costat ?Cit timp a durat ?

Pentru S40: vezi ca sint 2 modele de bucsi bara stabilizatoare in functie de diametrul barii ( de 17 sau 19 mm daca nu ma insel ).

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la 850 au fost bieletele la orice groapa troncanea de rupea cum le-am sch.nimic nu se mai auzea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu le-am schimbat in vara....revin la intrebarea lui iridibo: unde schimbati voi bucsile bara stabilizatoare, cat costa si unde?

din alte posturi am inteles ca trebuie dat jos nu stiu ce, altcineva spunea ca nu trebuie dat jos nimic si ca lucrarea dureaza o ora...

multumim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne raspundeti si noua la intrebare ?  :(

Unde ati schimbat bucsile, cit a costat si cit a durat ?

Multam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am mai scris si in trecut de bucsi asa ca citez

"din pacate tipul pleaca din tara ptr 1 an sau 2 asa ca raman si eu in aer treb sa caut altceva

 

a costa 1 mil si a durat 60 de min

dar atentie se plateste stiinta si nu timpul sau modul de rezolvare"

dar inca o data imi spun parerea :cu toate ca le-am schimbat nu s-a vazut mare diferenta si nu cred ca troncaneala e din aceasta cauza.Eu unul banuiesc amortizoarele sau bieletele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now