Sign in to follow this  
Followers 0
puman

modificari xc90

3 posts in this topic

Buna ziua,

Mi-am cumparat un dvd player/gps universal. Renunt la gps -ul original(desi stiu ca exista posibilitatea sa-l inlocuiesc cu un nou display motorizat care include gps- China), la telefon si la Sistemul de amplificare(aici imi pare cel mai rau) .

Modific masca (fibra de sticla) deoarece cel nou este dublu din.

I-am facut loc, dar am o problema : daca conectorii vechi ( de la cd-player,disply,radio,telefon) raman in aer, cand pun cheia in contact se aprinde (singura) faza scurta si nu functioneaza plafonierele (cam atat am observat la prima vedere).

Ce-i de facut ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Mi-am cumparat un dvd player/gps universal. Renunt la gps -ul original(desi stiu ca exista posibilitatea sa-l inlocuiesc cu un nou display motorizat care include gps- China), la telefon si la Sistemul de amplificare(aici imi pare cel mai rau) .

Modific masca (fibra de sticla) deoarece cel nou este dublu din.

I-am facut loc, dar am o problema : daca conectorii vechi ( de la cd-player,disply,radio,telefon) raman in aer, cand pun cheia in contact se aprinde (singura) faza scurta si nu functioneaza plafonierele (cam atat am observat la prima vedere).

Ce-i de facut ?

Am gasit solutia (cu aj de la Nicu I - Bv): se pastreaza display-ul conectat. Se "ascunde" undeva in spatele noului DVD player.

In rest se conecteaza un adaptor VOLVO-ISO la conectorul scos din amplif-ul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum merge bine ! Dar a mai ramas o problema : conectarea comenzilor de la volan. Am inteles ca exista interfete universale (insa Dension 500 e cam piperata la pret, e cat DVD-ul).

Dvd-ul meu (evident China) are un un cablu cu conector jack la un capat (intra in DVD) si la celalalt capat 3 fire pentru conectare la comenzi volan : KY1,KY2 si Ground .

La steerin wheel control-ul original de pe masina ,in schema electrica comenzile pleaca in CEM si la amplif-ul original.

pe un singur fir (varianta veche de CAN BUS)

Are cineva vreo idee de conectare, printr-o interfata care sa fi functionat deja ?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0