Sign in to follow this  
Followers 0
mironb

Concurs mountain-bike Defileul Jiului

9 posts in this topic

Este vorba de un concurs de mountain-bike care va avea loc in 15 mai. Organizatori sunt mai multi, sponsori la fel, o sa fie si premii mai mult sau mai putin simbolice. Mai multe detalii pe http://bike.defileuljiului.ro . Sunt 2 variante de traseu, unul scurt (aproximativ 32 de km), potrivit pentru cine se urca ocazional pe bicla, respectiv unul lung de 60 si ceva km pentru sportivi seriosi. Hartile le puteti gasi la adresa de mai sus.

Chiar daca nu va simtiti in forma pentru a ataca unul din locurile fruntase, e un prilej bun de a va plimba in aer curat. Deocamdata vremea nu permite, dar cand o sa se mai incalzeasca o sa fac si niste filmulete cu traseul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vorba de un concurs de mountain-bike care va avea loc in 15 mai. Organizatori sunt mai multi, sponsori la fel, o sa fie si premii mai mult sau mai putin simbolice. Mai multe detalii pe http://bike.defileuljiului.ro . Sunt 2 variante de traseu, unul scurt (aproximativ 32 de km), potrivit pentru cine se urca ocazional pe bicla, respectiv unul lung de 60 si ceva km pentru sportivi seriosi. Hartile le puteti gasi la adresa de mai sus.

Chiar daca nu va simtiti in forma pentru a ataca unul din locurile fruntase, e un prilej bun de a va plimba in aer curat. Deocamdata vremea nu permite, dar cand o sa se mai incalzeasca o sa fac si niste filmulete cu traseul.

Multumim de informare. Cred ca ne vedem pe 15 mai. Sa vad daca reusesc sa imi conving prietenii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricine e binevenit. Eu unul sunt pasionat de plimbari, nu de pedalat continuu. Traseul scurt e foarte bun pentru cine vrea sa evadeze pentru o zi din oras. Va trebuie doar o bicicleta cat de cat pusa la punct, insemnand in primul rand o sa comoda, macar suspensie fata si eventual frane pe disc. La data desfasurarii (15 mai) eu unul estimez ca va fi o temperatura tocmai buna si verdeata cat cuprinde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricine e binevenit. Eu unul sunt pasionat de plimbari, nu de pedalat continuu. Traseul scurt e foarte bun pentru cine vrea sa evadeze pentru o zi din oras. Va trebuie doar o bicicleta cat de cat pusa la punct, insemnand in primul rand o sa comoda, macar suspensie fata si eventual frane pe disc. La data desfasurarii (15 mai) eu unul estimez ca va fi o temperatura tocmai buna si verdeata cat cuprinde.

He he ... poate o sa fi surprins dar doi din prietenii mei sunt mai mult decat meseriasi, eu, recunosc vin sa ingros numarul de participanti... pentru distractie. Nu inseamna ca si abandonez....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o bicicleta mai deosebita facuta din piesele dorite de mine si de 3 ani tot zic ca ii cumpar lant, pinioane si foaie, cam 300 lei de investit, nici in momentul de fata nu le-am schimbat ;D;D;D , dar am de gand !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti binevenit! :occasion14: Poate se transforma si intr-o mica reuniune Volvo. :D

Edited by mironb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi, tot te-am prins activ.

Se poate merge cu bicicleta de la Petrosani la Straja, dar pe drumuri de munte, forestiere, carari.

Nu vreau sosea.

Am vazut ceva drumuri, poteci de pe google maps insa nu imi pot da seama si cat de accidentate sunt.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer n-am fost niciodata pana la Straja cu bicicleta. Am fost insa pe drumul din Pasul Vulcan (Drumul Roman pe Google Maps). Din golul Vulcan poti incerca sa o iei catre Straja, se vad niste drumuri forestiere catre dreapta.E de explorat. Sau poti merge Petrosani-Schela pe drumul din pasul Vulcan, e la fel de interesant.

Uite o idee (teoretica doar), dar dupa profilul longitudinal cred ca se poate: http://www.bikemap.net/route/848257

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0