smen44

calculator abs -s60 2004

4 posts in this topic

Salut. am un volvo s60, 2004, benzina 2.0T. Problema mea este ca abs -ul, precum si alte becuri din bord au luat-o razna de ceva timp. La o dignoza facuta la reprezentanta m-am umplut de spume. Am inteles de la ei ca de vina este BCM unit, adica calculatorul ABS-ului. Un fleac... de inlocuit costa 'un miliard'...sau cam asa ceva ca oricum deja ma durea capul si n-am putut sa mai aflu cifra exacta. Ma poate ajuta cineva pe acest forum sa gasesc solutia corecta care sa ma coste 'normal' si sa nu fiu nevoit sa-mi vand un plaman? As fi tare recunoscator.

nr de identificare este: YV1RS49K242396335, motor tip BS204TS, 132kw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. am un volvo s60, 2004, benzina 2.0T. Problema mea este ca abs -ul, precum si alte becuri din bord au luat-o razna de ceva timp. La o dignoza facuta la reprezentanta m-am umplut de spume. Am inteles de la ei ca de vina este BCM unit, adica calculatorul ABS-ului. Un fleac... de inlocuit costa 'un miliard'...sau cam asa ceva ca oricum deja ma durea capul si n-am putut sa mai aflu cifra exacta. Ma poate ajuta cineva pe acest forum sa gasesc solutia corecta care sa ma coste 'normal' si sa nu fiu nevoit sa-mi vand un plaman? As fi tare recunoscator.

nr de identificare este: YV1RS49K242396335, motor tip BS204TS, 132kw

Ia legatura cu Bogdan G de pe forum, vezi daca se poate repara. Daca nu Ionut_lup si Sandro se ocupa cu piese din dezmembrari la preturi de bun simt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate @paunionutz!

Astazi BogdanG a reusit sa-mi rezolve problema legata de ABS, similara cu ce ai descris tu (Multumesc Bogdan).

Mergi intai la el sa-ti faca o diagnoza, poate nu vei fi nevoit sa iei unul la mana a doua (care oricum nu va functiona pe masina ta, pentru ca din ce am inteles sunt codate cu seria de caroserie). Tot Bogdan iti va spune daca e cazul sa iei altul SH pentru piese.

Spor si multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine BCMul lui Andrei (smen44) a fost reparat pe 1 aprilie .....adica de ziua pacalelilor .grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now