Sign in to follow this  
Followers 0
makedon

Tablou electric apartament

10 posts in this topic

salutare,

cum sa incep, cum sa incep.. simplu, dimineata ma mancat undeva si m-am apucat sa..defat am incercat sa schimb tabloul de sigurante...l-am dat jos pe cel vechi..si cand sa il pun pe cel nou am realizat ca nu stiu cum sa leg toate matele alea pe acolo.... de bine de rau l-am pus la loc pe cel vechi...dar nu mai am curent prin toata casa...cu rugamintea de rigoare poate cineva sa ma descurce?

multumesc anticipat:D

in poze sunt buclucasele..

post-234-0-52891800-1302199171_thumb.jpg

post-234-0-43852000-1302199177_thumb.jpg

Edited by makedon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai acolo trebuie sa ai trei fire principale care vine de la un contor și se leagă la baretele șină un fir faza unul nul + impamantarea la suportul metalic care vine prins de perete , vad ca ai un cablu electric legat la barete respectiv albastru și maro pe firul maro faza si pe albastru nul acolo trebuie sa fie legata și intrarea de la contor, de la siguranțele automate sunt ieșirile care merg la prize respectiv iluminat.

post-224-0-73955700-1302241480_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, atasez o foto iar daca firele albe multifilare sunt alimentarea de la sonerie te indrum sa le conectezi la prize.Circuitele le poti afla la desurubare sigurante vechi, apoi totul va fi simplu.

Cele bune!

Marian

post-27-0-07031400-1302242046_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

ee multumesc mult de raspunsuri! inca nu am reusit sa pun in practica, dar maine o voi face si vin cu rezultatul.

multam inc-o data.

o seara buna

alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

ee multumesc mult de raspunsuri! inca nu am reusit sa pun in practica, dar maine o voi face si vin cu rezultatul.

multam inc-o data.

o seara buna

alex

offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff!!!!

de ce oare romanul se pricepe la toate!!!

vezi ca avem un electrician pe forum. intreaba-l pe el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff!!!!

de ce oare romanul se pricepe la toate!!!

vezi ca avem un electrician pe forum. intreaba-l pe el.

de ce nu, asa îs romani au mai multe calificări !!!! :lol: crezi ca electricianul de pe forum merge pana in rusia locatia lui makedon :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

tot nu am facut curentul..maine dimineata imi voi face curaj sa ma bag in firele alea..

locatia mea actuala e in bucuresti, sunt in vacanta, am uitat sa precizez asta..

o seara buna.

Alex Adam

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci dupa aproape un an de zile... am reusit sa fac curentul... legasem un fir aiurea:D...

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci dupa aproape un an de zile... am reusit sa fac curentul... legasem un fir aiurea:D...

Urrrrrrrrrra! Cred ca s-au ofticat rau aia de la enel...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

da rau de tot.... dar nu e bine ca am bagat toate fierele alea pe unde trebuia... a crescut consumul bai nene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0