mikaita

proiectoare

25 posts in this topic

salve baieti.....am o mare nedumerire..am citit tot ce se poate citi despre proiectoare pe forum...am montat proiectoare,am schimbat bloc lumini( cu buton pt proiectoare)....si nimic......nu se aprinde nimic........intrebarea mea este pt voi...daca trebuie sa am si un releu pt proiectoare si daca da, unde este el pozitionat?cand apas pe butonul din blocul de lumini si anume lampa spate ceata se aprinde un bec in bord si se aude si un releu....pt proiectoare ce imi mai trebuie ca ma dispera!!!!! soft???releu??? multani fain masina mea volvo s40/2001/165hp/turbo/benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

salve baieti.....am o mare nedumerire..am citit tot ce se poate citi despre proiectoare pe forum...am montat proiectoare,am schimbat bloc lumini( cu buton pt proiectoare)....si nimic......nu se aprinde nimic........intrebarea mea este pt voi...daca trebuie sa am si un releu pt proiectoare si daca da, unde este el pozitionat?cand apas pe butonul din blocul de lumini si anume lampa spate ceata se aprinde un bec in bord si se aude si un releu....pt proiectoare ce imi mai trebuie ca ma dispera!!!!! soft???releu??? multani fain masina mea volvo s40/2001/165hp/turbo/benzina

terebuie activat sa stie masina de ele

nu stiu sigur dar cred ca trebuie si releu

vezi cineva cu dice (cu vida) daca te poate ajuta

contacteaza-l pe bogdan g

vad ca esti din buc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cautat in vadis dar ......nimic....poate cineva care are vida dice,ce ma intriga cel mai mult e ca firele sunt trase,mufele.....doar ca acum am pus xenon h1,le-am verificat...merg,dar nu merg pe proiectoare,softul cat ar fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cautat in vadis dar ......nimic....poate cineva care are vida dice,ce ma intriga cel mai mult e ca firele sunt trase,mufele.....doar ca acum am pus xenon h1,le-am verificat...merg,dar nu merg pe proiectoare,softul cat ar fi?

nu stiu cat ii activarea la reprezentanta

vorbeste cu bogdan

eu am dice ul cu care pot activa (nu necesita soft din cate am vazut)+un releu poate

dar is in turda :rolleyes:

vida ii programul dice este scula de diagnoza special pt volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar nu stie nimeni unde este pozitionat acest releu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am sunat la reprezentanta volvo si mi-au spus ca treb softat MULTIFUNCTION CONTROL MODULE ( 100 ron) si eventual un releu(50 ron) dar nu sunt siguri de releu .....oricum multum mult domnilor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Pana la urma stie cineva concret ce trebuie facut sa mearga proiectoarele daca masina nu le are in echiparea de fabrica?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

trebuie conectate doar firele si schimbat butonul de comanda.

Apropo: cum stai cu cei 160 cp?`:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci trebuie sa iau un bloc de lumini care sa detina si butonul pentru proiectoare fata, pun mufele si functioneaza?:)

cat despre proiect..caut turbina. vreau sa raman la a mea dar sa ii fac un upgrade.

Am gasit o informatie cum ca turbina de pe motorul tau are paletele compresorului mai mari si lucreaza la ~1 bar stock. Cu un upgrade ar trebui sa ajung lejer la 1.3 bari si cu un reglaj al wastegate-ului sper la un 1.4 pe o plaja putin mai mare decat cea actuala.

Partea cu 2 soft-uri pe acelasi ecu e posibila pe EDC15 nu pe MSA 15.5 si atunci am sa fac un soft mai moale putin, masina fiind de zi cu zi.

In mare nu va ajunge la 160 de cai fiindca nu am sa fortez atat dar 140-150 de cai vor iesii.

Am sa ii fac dupa revelion un soft cu care sa umblu o saptamana, ii pun injectoarele si vad ce ajustari va mai avea nevoie si ultima etapa va fi turbina+intercooler mai mare pus in fata.(sub numar)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o sa functioneze proiectoarele fara activare la reprezentanta. Nu mai dati sperante aiurea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S/v40 din 1996 pana in 2004 o sa functioneze!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea, iti reamintesc ca am avut V40 din 2000. Stiu ce vorbesc, masina era precablata, am pus proiectoare si buton, pana nu au dat aia din reprezentanta un click, nu s-a aprins nimic.

A costat acum 7 ani 40RON, acum e plauzibil sa coste 100.

Nu mai vorbiti aiurea.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat si eu proiectoare si buton si nu a mers v40 an1999

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alexut...merge ma si fara softu' vietii! ;D

Trebe doar un releu cu automentinere....

Edited by avx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat eu băieți. ...proiectoarele..firele cu mufe erau deja trase am schimbat bloc lumini și nu mergea...am ajuns la reprezentanta și a durat fix 20 minute...activarea softului în CEM preț 75 ron..nu va chinuiți ca nu merge...!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A spus @MC ca e plauzibil sa coste 100:)) a fost aproape!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa existe si "betmeni" pe forum ca nah,altfel nu exista progres ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci mare scandal totusi nu e! se poate schimba doar butonul sau imi trebuie un bloc de lumini cu buton dublu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie bloc de lumini cu buton dublu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu ajungi la reprezentanta fa.ti rost de modul CEM și bloc lumini (cu buton dublu) de pe o mașină care a avut așa ceva (proiectoare) și merge !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si crezi tu ca iese mai ieftin de 100 de lei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu ajungi la reprezentanta fa.ti rost de modul CEM și bloc lumini (cu buton dublu) de pe o mașină care a avut așa ceva (proiectoare) și merge !!

Ca sa faci treaba asta, masina donatoare trebuie sa aibe aceeasi motorizare, transmisie si aceleasi optinui cu a ta, plus proiectoare de ceata. Si dupa cum a spus si Midnight, un CEM nu costa doar 100 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu atit am dat pe modul CEM...iar motorizarea era aceeași adevărat..dar avea proiectoare și bloc lumini (cu cele 2 butoane)

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blocul de lumini se poate modifica in 2 minute se scoate capacul butonului de comutare si in partea de sus are 2 tesituri una mai lunga si una mai scurta trebuie sa fie egale se taia partea mai lunga cu un cuter se pune capacul la loc, aceasta modificare permite butonului sa actioneze in sus, in interior exista pastila de contact :) succes

Edited by Mihai Muntean
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba il modifici ca tot trebuie sa ajungi la reprezentanta sa activezi functia.

Dar oricum, multumim, este foarte utila informatia pt. cei care nu doresc sa cumpere separat un bloc de lumini !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now