mermelez

intrebare pentru experti sau cei patiti.

15 posts in this topic

Salut, stie cineva ce bucsa, brat, bieleta sau ce-o mai fi pe acolo este responsabila cu balansarea masini stanga dreapta. Masina a inceput sa faca asa exact dupa ce am facut geometria, cand trec peste o groapa sau o denivelare fuge spatele, amortizoarele le am bune, geometria am facut-o de trei ori si tot degeaba. Am un s40 din 2001.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Daca este ca la S60 atunci e de la bucsele de pe bara de torsiune .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce a inceput sa balanseze exact dupa ce am facut geometria? pana atunci nu am avut nicio problema, doar ca imi tocea gumele pe fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai tu ai facut geometria pe fata si te balanseaza de spate sau cum ?ce divergente aveai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai se regleaza si spatele, am facut geometria la toata masina. dar nu au putut sa imi regleze unghiul de cadere pe dreapta spate, nu au stiut sa imi explice de ce. cert e ca de atunci face urat. am fost la ei sa verifice dar au zis ca directia era foarte dereglata si ma obisnuisem eu cu ea asa si acum mi se pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum pot sa ii verific eu? intreb pentru ca vreau sa fiu pregatit atunci cand ma duc la mecanic, nu vreau sa schimb toata articulatia fara sa fie nevoie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tirantii arata asa post-399-0-23651400-1302898962_thumb.jpg si prind fuzeta spate de caroserie. Ai cate doi pe fiecare parte. Ridici roata spate si misti de ea sa vezi daca nu ai joc in bucsele tirantilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tirantii arata asa post-399-0-23651400-1302898962_thumb.jpg si prind fuzeta spate de caroserie. Ai cate doi pe fiecare parte. Ridici roata spate si misti de ea sa vezi daca nu ai joc in bucsele tirantilor.

Daca masina a rulat mult in ro,trebuie verificati si schimbati daca este cazul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am patit si eu dupa ce am schimbat tiranti si stinga si drapta nu a mai facut si avea stabilitate :rolleyes:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

60000 km facuti de mine in Ro in 3 ani, timp in care nu am schimbat nimic la directie pentru ca nu a fost nevoie. masina are 200000 km acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca a venit timpul sa-ti golesti cardul :D.Cauta un mecanic bun si fa-ti si directia bine pentru ca am impresia ca din tiranti se regleaza unghiul de cadere pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu prea stiu cum sa il umplu :( ,ca acum e cam gol cardu, poate dupa sarbatori, pana atunci merg mai incet in curbe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, stie cineva ce bucsa, brat, bieleta sau ce-o mai fi pe acolo este responsabila cu balansarea masini stanga dreapta. Masina a inceput sa faca asa exact dupa ce am facut geometria, cand trec peste o groapa sau o denivelare fuge spatele, amortizoarele le am bune, geometria am facut-o de trei ori si tot degeaba. Am un s40 din 2001.

Salut, asa cum s-a zis si mai sus, verifica tirantii de pe spate, asa am patit si eu,problema fiind cei doi tiranti.eu am dat pe o pereche aftermarket cam 300 ron acum 2 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now