Se aude un tronc cand sunt in viteza si accelerez/decelerez brusc(pedala la podea/ frana motor).

morariu.mihai
By morariu.mihai in VOLVO S40/V40 (1996-2004),
Buna dimineata! Sunt un proaspat posesor de volvo s40 an 2001 motor 1.8 ,122hp. Masina are la bord 140.000km. Baiatul de la care am luat-o nu a facut nici o investigatie legat de sunetul respectiv si mi-a zis ca ar fi cutia ceea ce ma indoiesc. Simptomele sunt in felul urmator: cand incerc sa accelerez mai tare se aude ca o busitura undeva in partea stanga pe langa roata sau undeva langa cutie(nu imi dau seama); asta se intampla si daca iau piciorul de pe acceleratie si ii fac frana de motor.Planetara nu bate cand iau viraj dar ceva in zona aia se intampla ca am mers pe un drum de tara si parca la gropi mai mari parca amortizorul loveste(poate sunt eu putin speriat datorita sunetului respectiv).Mentionez ca dimineata cand masina e rece nu face la fel de des acest zgomot. am tot incercat sa citesc pe forum dar nu am vazut ceva asemanator si am decis sa incep un topic. Cam ce credeti ca are: sa fie un tampon pe la cutie cum banuiesc, o planetara? cum pot sa identific problema fara sa schimb nenumarate piese cum se face pe la noi (fara nici o suparare )?. ps:As mai avea si un mic huruit( in zona curelelor) la motor cu o mica scadere de relanti insesizabila, dar ala il banuiesc ca e de la distributie pt ca nu a fost schimbata. Sunt nou pe aici sa nu ma certati rau daca mai gresesc! Multumesc mult!
  • 24 replies