Guest Diablo

As avea o intrebare?

5 posts in this topic

Stiu ca par putin dezinteresat dar va intreb ca sincer nu stiu de unde sa incep.

Am volvo s40 2002 si nu am cartea ei unde prezinta dotarile. Acum vine intrebarea: Unde as putea gasi detaliile masinii mele daca nu am cartea? Se poate afla asa ceva in functie de seria caroseriei sau alte serii ale masinii? (masina nu a fost modificata - cred- desi sunt in dubii deoarece am mototr de renault pe el, masina o am de 3 luni si a fost adusa din olanda) Ma puteti ajuta? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Dap, motorul este de provenienta Renault. Daca o sa o studiezi bine o sa vezi rombul buclucash atat pe blocul motor cat si pe cutia de viteze...

  Benzinarele au motor Volvo, insa cutia de viteze tot de la Renault au "scapat-o" :)

  Cu dotarile nu cred ca e asa de greu, daca ai buton "DSA" inseamna ca ai controlul tractiunii, daca ai grade la temperatura inseamna ca ai climatronic, daca ai butoane cu niste scaune inseamna ca ai incalzire in scaune... daca ai lumina alba in fata inseamna ca ai Xenon.... Stergatoarele de faruri sunt evidente ;D

  Altceva.... ar mai fi niste scaune speciale de copii in spate care sunt optionale... nu a avut foarte multe "extra"-uri masinuta, si nu vad ce-ar fi putut pune fabrica pe ea si sa nu iasa in evidenta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un diesel, si ms pt faza cu mototrul mi-ai luat o piatra de pe inima, iar la dotari ma refeream la ABS, ESP....

de ce stiu eu ca are sunt:

-8 Airbag-uri

-incazire scaune

-climatronic

-halogene

-geamuri elecrice

-inchidere centralizata

-pilot automat

restul imi e greu ca nu am mai gasit nimic...sau nu stiu eu unde sa caut  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Pai nu prea mai aveai ce sa gasesti... ESP nu exista, e cel mult DSA-ul (Dynamic Stability Assistance) - un fel de ESP, dar nu stiu cat de ESP e de fapt ;D

    ABS are standard, il poti testa si e chiar recomandat sa o faci pe o suprafata mai alunecoasa gen piatra cubica umezita cu o frana mai violenta de la 20-30km/h, ar trebui sa simti un carait in pedala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

abs e imposibil sa nu fi simtit deja ca are....ar mai fi trapa, piele, navigatie, magazie de cd-uri,SCRUMIERA si BRICHETA, scaune electrice nimicuri d-astea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now