romyca

Galagios s80 ul"???

16 posts in this topic

Am fost sa vad acel volvo s80 de care vorbeam in topicul anterior si un lucru mi s-a parut straniu...faptul ca e destul de galagioasa masinuta pentru o limuzina.Acuma nush ce sa zic asa o fi sau ma insel eu?sau e din cauza motorului in 5 pistoane?plus ca si in interior este destul de remarcabil zgomotul produs de motor si apoi am ascultat bine in partea stanga fata adica ce-a opusa soferului privita masina din fata,ca sa explic mai bine se auzea ca si cum ar sufla ceva un suflu in ritm cu motorul...unsure.gifnush ce sa cred,am zis sa merg la o reprezentanta sa vad un altul ca sa aud cum suna ala.Voi dragi detinatorii de volvo d5 ce zice-ti?e un pic zgomots?ma insel euhuh.gif! Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-aş putea spune că e gălăgios, numai că face multe sunete parazite. Acel sunet sincron cu turaţia motorului, pe care mai degrabă l-aş numi "cârâit" decât "suflu", e prezent şi la mine şi n-am reuşit să-i identific provenienţa. Nu-i curea, nu-i rolă, nu-i pompa servo, nu-i rulment de la alternator, nu-i ambreiajul AC... (ca să enumăr numai câteva din problemele comune şi frecvente ale acestor motoare)

Pe lângă sunetul motorului, maşinile ăstea mai produc şi alte sunete deranjante: bat volantele, cârâie casetele de direcţie, troncăne roţile şi geamurile şi sunt pline ochi de greieri...

Legat de acest motor D5, pe mine mă îngrijorează altceva, în schimb: se încălzeşte ca dracu' de tare. După un drum cât-de-cât, cu viteze regulamentare (deci, nu suprasarcină), aproape că nu pot pune mâna pe faţa internă a capotei. De capitonaj nici nu vorbesc... deşi acul pentru temperatura apei nu trece de jumătate. Săptămâna trecută, după ≈200 km "în forţă", la 10°C temperatura ambientală, a mers coolerul motorului vreo zece minute după oprire...

În concluzie, sfatul meu e să n-o cumperi. ;D

PS: Am văzut că te descurci greu cu limba română (probabil din cauză că trăieşti printre străini). Avem şi "English Forum", scrie acolo, dacă ţi-e mai uşor.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

doctore e vorba de s80 cu motor d5

nu cirie ,birie sau greieri

tot ce spui tu acolo la mine nu exista :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă tu nu le auzi sau nu le acorzi importanţă, nu înseamnă că nu există. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

doctore e vorba de s80 cu motor d5

nu cirie ,birie sau greieri

tot ce spui tu acolo la mine nu exista :P :P

Nici la s60 nu e asa. Motorul este din ALUMINIU, adica e normal sa transfere imediat caldura in sistem deschis.Si capota e tot aluminiu, deci e un avantaj, nicidecum dezavantaj.

D5-ul este putin mai zgomotos vara decat iarna. Dar este mai silentios decat un MATIZ pe benzina sau un Golf 5 diesel. Daca la service iti spun ca mecanica e buna atunci probabil ca si tu sa suferi de hiperacuzie ca si mine si esti deranjat in general de zgomote ne-naturale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce greieri am in masina si eu nu stiu de ei?

stiu ca parola sufera cu auzul -si nu foloseste stetoscop

doctore tu conduci cu stetoscopoul pe urechi?

:P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Daca la service iti spun ca mecanica e buna atunci probabil ca si tu sa suferi de hiperacuzie ca si mine si esti deranjat in general de zgomote ne-naturale.

Ştii bine că aşa e... dar eu tot aş vrea să nu aud nimic în plus, cu muzica dacă încet-încet de tot... aşa încât să pot asculta motorul... ;D

Ferarule, când spun "greieri", mă refer la acele "ţârâituri" date de vibraţia componentelor interioare din plastic de foarte proastă calitate.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu n-auzi că nu auzi tu? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:P eu am S80

:P :P

si daca iti amintesti bine atunci cand am masurat cu sonometrul al tau era mai zgomotos decat al meu 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am S80

... de parcă esozecii ar fi făcuţi din alte materiale, mai "premium" decât cele din care sunt făcuţi esşazecii sau veşaptezecii...

Ferarule, sunt aceleaşi materiale proate, când mai vii prin Kolozsvár, te învăţ eu ce să auzi, deşi mă tem că o să-ţi cumperi Logan, pe urmă... icon_mrgreen.gif

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea nu mi se pare deloc galagioasa. Chiar uneori mi se pare prea "linistita". Cand merg fara muzica si cu 80 km/h in viteza a 4-a...e o liniste de ma ia somnul. Greieri nu prea am...putin cotiera ma sacaie la sistemul de prindere dar se rezolva cu putin silicon ;D Motorul are un sunet superb. Pur si simplu parca am sub capota un v8 ;D. Multe persoane m-au intrebat cand au urcat in masina daca este benzina...si cand le-am spus ca e diesel au ramas mirati. Am reusit sa dau un "orgasm" la o prietena datorita sunetului motorului peste 3000 rpm. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi pe mine m-au întrebat mai mulţi "e pe benzină, că e foarte silenţioasă?", dar asta doar pentru că-s nişte dobitoci şi nu acordă importanţă detaliilor... ;D

Sper că prietena ta a rămas gravidă... icon_mrgreen.gif

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne fereste de asa ceva. Sunt lucruri mai importante decat copii la varsta mea. De exemplu...scoala si ingrijirea "copilului" meu negru ca taciunele (e vorba de volvache). Arpopo de copilul meu din parcare...am fost acuzat ca tin mai mult la masina decat la prietena. :rolleyes:

ps: Masina nu te triseaza...decat daca o neglijezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now