xaba72

Care-i problema ?

12 posts in this topic

Dragi colegi, va rog dati cu parerea !

Azi am fost la 3 mecanici diferiti si toti trei au dat din umar. La ce ? Va povestesc !

La al meu V40 ( benzina, motor 1.6, de 109 CP ) are un zgomot de disel. Primul mecanic a spus ca sunt tachetii, ar fi bine sa fie schimbate. Zis si facut. DOAR ca la momentul adevarului, cand a desfacut capacul si a ajuns la tacheti, SURPRIZA...nu tachetii sunt de vina. Au masurat, au verificat si nici un tachet nu-i uzat. Au remontat totul, acelasi zgomot. M-am dus la al doilea, si el a spus ca sunt tachetii, cand am spus ca nu sunt, ca au fost verificate a spus ca atunci nu stie. Aceeas mancare de peste si la al treilea mecanic.

CE POATE FI ???? A avut cineva asemenea problema ? Ar putea spune cineva de unde vine acel zgomot?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi, va rog dati cu parerea !

Azi am fost la 3 mecanici diferiti si toti trei au dat din umar. La ce ? Va povestesc !

La al meu V40 ( benzina, motor 1.6, de 109 CP ) are un zgomot de disel. Primul mecanic a spus ca sunt tachetii, ar fi bine sa fie schimbate. Zis si facut. DOAR ca la momentul adevarului, cand a desfacut capacul si a ajuns la tacheti, SURPRIZA...nu tachetii sunt de vina. Au masurat, au verificat si nici un tachet nu-i uzat. Au remontat totul, acelasi zgomot. M-am dus la al doilea, si el a spus ca sunt tachetii, cand am spus ca nu sunt, ca au fost verificate a spus ca atunci nu stie. Aceeas mancare de peste si la al treilea mecanic.

CE POATE FI ???? A avut cineva asemenea problema ? Ar putea spune cineva de unde vine acel zgomot?

Pai fara mai multe detalii nu putem ghici... Se aude la relanti mai tare, se aude in sarcina? Ai pus benzina diferita de ce foloseai pana acuma....trage mai rau?.... Poate sa bata injectia si ii trece sau pot sa aiba uzura...Ai vibratii pe conductele de la injector? Deci detalii ca sa putem concluziona sau macar sa ne apropiem de adevar.....

Daca ai apa in benzina se aude ca un diesel....

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se aude doar cand motor sa incalzit la temperatura ideala. Benzina alimentez in totdeauna la MOL, foarte rar am alimentat de la alta statie, doar de vreo 4-5 ori in 3 ani. N-am observat nici o diferenta in mers, trage ca si pana acum. Daca am vibratii la conducte de injector...nu stiu, sincer, dar cum azi am avut desfacut motorul, cred ca ar fi observat mecanicul meu ( e destul de priceput ). Ce altceva sa mai zic ? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce fel de ulei este in motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut salut in primu rand nu stiu cat de priceput e mecanicu tau daca a spus ca daca nu e de la tacheti nu stie de la ce poate fi atata timp cat e mecanic are masina in fata ochilor si habar nu are ce poate sa aibe.......in alta ordine de idei cum sa mai spus nu poate nimeni sa ghiceasca ce poate fi fara anumite indicii.....dar daca apesi ambreiaju la podea mai face???....spune si tu mai multe detalii din ce an este masina spre exemplu sau codu motorului......sunet de diesel poate scoate si volanta sau ......poate cine stie de la ce face asa....mai multe detalii daca ai putea sa dai ........daca nu poate o diagnoza ar rezolva misteru nu stiu ce sa spun.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce fel de ulei este in motor?

Azi am schimbat, Mobil 10W40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand n-ai schimbat garniturile din baia de ulei, inclusiv sorbul? Tachetii pot fi buni dar daca nu au ulei fac scandal. Eu am avut aceiasi problema, am schimbat toti tachetii si degeaba. Dupa cautari pe alte forumuri am constatat ca este o problema destul de des intalnita la VOLVO. Sunt niste garnituri care trebuiesc schimbate in baia de ulei (Oil Sump O-Ring Kit). Am schimbat vreo 7- 8 O-ringuri si zgomotul a disparut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut salut in primu rand nu stiu cat de priceput e mecanicu tau daca a spus ca daca nu e de la tacheti nu stie de la ce poate fi atata timp cat e mecanic are masina in fata ochilor si habar nu are ce poate sa aibe.......in alta ordine de idei cum sa mai spus nu poate nimeni sa ghiceasca ce poate fi fara anumite indicii.....dar daca apesi ambreiaju la podea mai face???....spune si tu mai multe detalii din ce an este masina spre exemplu sau codu motorului......sunet de diesel poate scoate si volanta sau ......poate cine stie de la ce face asa....mai multe detalii daca ai putea sa dai ........daca nu poate o diagnoza ar rezolva misteru nu stiu ce sa spun.....

Sincer nu stiu ce indicii sa mai dau, daca-mi puneti intrebari, pot raspunde. Da, daca apas ambreajul pana la podea, tot se aude zgomotul. Codul motorului este aceasta?: B4164S2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai variator la distributie? Daca da, s-ar putea ca ala sa faca zgomotul asta si sa se auda ca un diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uleiul MObil1 10W40 nu e bun. am incercat si nu da rezultatele care ar trebui iar tachetii se regleaza cu presiune de ulei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ii un marait periodic; ii VVT variatorul de distributie

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ii un marait periodic; ii VVT variatorul de distributie

:rolleyes:

Ei...periodic, asta depinde cum il luam. Acel zgomot are doar cand e in relant. In mers nu se aude, doar cand sunt oprit si motorul merge in relant, in rest nu se aude. O fi presiunea de ulei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now