ovidiua

benzina

16 posts in this topic

Sal, am un volvo s80, azi de dimineata am pus benzina plin rezervorul iar indicatorul de bord nu imi indica decat un pic peste plin. Stie cineva de ce nu se ridica pana la capat ? Are ceva stricat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, pana la urma ce indica ceasul de la rezervor? Ai facut plinul si ceasul indica cam un sfert? Poate este de la ''plutitor' ( indicatorul de nivel combustibil din rezervor )

La o alta masina asta am avut, ceasul indica cam un sfert, dar rezervorul era pe zero, problema era de la plutitor care se plimba intre doua tije in functie de nivelul combustibilului, am curatat dupa care nu am mai avut probleme ! La s80 este altfel, plutitorul este prins dor de o tija ! Cam atat din partea mea :D

Sal, am un volvo s80, azi de dimineata am pus benzina plin rezervorul iar indicatorul de bord nu imi indica decat un pic peste plin. Stie cineva de ce nu se ridica pana la capat ? Are ceva stricat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

rezervorul este plin dar indicatorul este la jumatate am sa verific plutitorul, multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, Ovidiua imi poti spune si mie te rog cum ajung la acel plutitor? Si eu am aceasta problema, pun benzina 30 - 50 de litri depinde de situatie, si acul de la ceasul de benzina ramane tot jos. Interesant este ca becul rosu functioneaza, adica daca mai raman cu putina benzina pentru 60-70 de km becul se aprinde. Nu-mi pot da seama care este cauza, becul rosu este influentat de plutitor sau are un senzor? Va rog daca ma puteti ajuta care sunteti mai priceputi cu un raspuns la aceasta problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima data trebuie deconectata bateria, pe urma rabatezi spatarul banchetei, desfaci suruburile in care se tine (parca este si o mufa pe acolo), scoti bancheta (sezutul), tragi mocheta catre fata masinii si dai de capacele plutitoarelor. Acestea sunt prinse in cate 4 suruburi fiecare.Dupa ce desfaci aceste capace, stergi si cureti toata mizeria ce se gaseste acolo pentru a nu pica in rezervor. Mai raman de desfacut inelele de plastic sa ajungi la plutitoare (necesita o cheie speciala). Inainte sa le desfaci, pune niste carpe de jur imprejur pentru a nu uda cu benzina mocheta. Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult Andu pentru explicatie, sigur o sa imi fie de ajutor. Deci sa inteleg ca din cauza plutitoarelor nu indica acul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult Andu pentru explicatie, sigur o sa imi fie de ajutor. Deci sa inteleg ca din cauza plutitoarelor nu indica acul.

Cel mai probabil :). Daca mai ai nevoie de ajutor sau sfaturi si inca sunt acasa, posteaza aici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S80 sunt 2 plutitoare, unul in stanga si unul in dreapta.

Pt a nu desface aiurea este foarte util sa verifici cu testerul care plutitor indica 0 litri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt a nu desface aiurea este foarte util sa verifici cu testerul care plutitor indica 0 litri .

Poti sa vezi cu testerul care plutitor indica prost? Daca da, asta inseamna mai putin de munca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, dar imi puteti zice si mie despre ce tester este vorba. Va referiti cumva la diagnoza sau altceva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact la diagnoza se refera,dar cu conditia sa fie un tester Dice+VIDA.

Uita-te in sectiunea ''Prestari servicii'' si vezi care este cel mai apropiat de tine cu un asemenea tester.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Vita_Fresh. Am sa ma uit si sper sa gasesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

plutitorul nu era bine montat

Ovidiu cum ai reusit sa desfaci inelul ala de plastic ca sa ajungi la plutitor, au am incercat azi in fel si fel de feluri si nu am reusit decat cel din dreapta cum te uiti din fata la masina, la celalalt e mai greu ca sunt niste iesiri pe unde probabil circula benzina si e incomod de desfacut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now