Sign in to follow this  
Followers 0
adi_28

Inlocuire bord

9 posts in this topic

Salut.

De curand am achizitionat o plansa de bord completa ,cu afisajul si acele indicatoare complete si in stare perfecta.Problema e ca aceasta consola provine de la un S80 dar cu motor diesel....al meu e benzina....acele de la turometrul meu sunt gradate pana pe la 8000 rot/min iar la diesel pana pe la vreo 5000 rot/min. Intrebarea mea este daca pot inlocui bordul acesta nou cu bordul meu, daca ar potrivi...eu vreau sa desfac ceasurile de bord, si din cel nou sa scot afara indicatorul de la turometru si sa il inlocuiesc cu turometrul de pe bordul meu original de benzina.Oare ar functiona, desi nu vad de ce ar fi vreo problema.Voi ce ziceti?

Vreau sa imi schimb bordul din cauza limbii in care sunt afisate erorile la bord, la mine fiind in germana, iar bordul acesta nou este in engleza

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde din ce an este bordul tau si din ce an este bordul celalalt, exista 5 variante de borduri, astfel :

98-99 un model cu HC08AZ32 64 pini

00-01 un model cu HC912D60 80 pini

01-02 un model cu HC912DG128 112 pini

02-03 un model cu HC912DG128 112 pini

04-06 un model cu HC9S12DG128A 112 pini

Prima data trebuie sa testezi bordul sa vezi daca merge fizic dupa care schimbi doar electronica, nu are sens sa te chinui sa schimbi doar turometrul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinile amandoua sunt din acelasi an, 2002, doar ca cealalta masina este un V70 diesel si al meu este S80 benzina.... am gresit in primul meu post cand am zis ca bordul este tot de pe un S80, este de fapt de pe un V70

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faci proba si vezi, daca merge schimbi numai electronica si ai rezolvat .

Cred ca ai vrut sa zici ceasuri de bord nu plansa de bord tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e...ceasurile de bord, scuze ;D .

Azi am facut proba, am schimbat ceasurile mele de bord cu celelalte....de mers merge tot, turometru, vitezometru, afisaza temperatura, ceasul, becurile si indicatoarele de bord merg ok, dar problema este ca nu imi arata pe afisaj informatiile cu privire la consumul instantaneu, mediu, viteza medie etc...intr-un cuvant, nu imi afisaza nici o informatie din calculatorul de bord.Oare as putea face ceva in privinta asta sau daca nu imi afiseaza aceste informatii nu am ce sa ii fac si trebuie sa pun inapoi acele mele originale?

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai becurile arse si din cauza aia nu iti afiseaza nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becurile de la afisaj sunt ok, le-am verificat si le-am pus si pe ale mele orginale in locul acestora si tot asa e....daca ar fi arse becurile, nu cred ca ar trebui sa imi apara pe afisaj nici cand sunt deschise usile sau portbagajul, dar acestea apar, mai putin informatiile care tin de calcul;atorul de bord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai inseamna ca ti-ai luat un bord faca computer, exista si aceasta varianta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, multumesc pentru ajutor si pentru informatiile date.As fi curios, daca as monta acest bord , nu i-as putea face o resoftare sa mearga si computerul de bord?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0