Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest V70XC

Sistemul 'buy back'

5 posts in this topic

La Volvo la noi exista acest sistem?

Daca da, ma intereseaza sa stiu daca preturile sint aproape de realitate sau mai bine ma duc in tirg pt. ca obtin un pret mai bun?Sint constient ca un volvo pe benzina il vind foarte greu si probabil numai la un cunoscator si pasionat de marca.

Totusi daca la Volvo mi se ofera un pret bun, raportat bineinteles si cu realitatea mai ales ca cei de la Volvo cunosc masina mea mai bine ca mine, sint tentat sa cumpar o masina noua de la ei.

De la ei am cumparat masina, la ei am facut toate service-urile...se pune pret corect si in felul asta se pastreaza si clientela... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi a fost acest sistem dar a fost oprit datorita unor neintelegeri. Stiu ca se lucreaza la el dar nu stiu sa iti spun exact cand o sa fie activ.

Vad ca stii despre ce e vorba, benzina, masina mare, second hand ...big problem. Dar totusi, totul se vinde atata timp cat pretul e bun.

Tot ce pot sa iti spun e ca pana in vara anului viitor speram sa mearga treaba cu trade-in-ul.

Andy

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde mult de politica firmei respective. cum la alte marci de auto se poate, teoretic, si la Volvo ar trebui sa se poata. din pacate insa, nu exista inca. singura optiune pe care o ai este de a lasa masina in curte la ei si sa te ajute sa o vinzi. doar atat. poate mai incolo se vor schimba lucrurile. pentru preturi, acestea de obicei sunt sub piata deoarece ei verifica masina, repara daca este necesar si o revand apoi. si cum trebuie sa se alinieze la preturile pietii si mai trebuie sa iasa si un mic profit, de obicei vanzatorul (persoana care duce masina la buy-back) pierde putin. dar scapi de stres....

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in felul acesta au de pierdut daca gindesc asa.

Eu unul zic: nu mersi, o vind cu un pret mai bun in alta parte si ma orientez catre o alta marca care stie sa isi pastreze clientela.

Pai ei vor sa faca profit si din masina care tu o vinzi si e luata tot de la ei...deci de 2 ori au cistigat...si pe urma sa faca profit si din masina noua pe care o cumperi de la ei...ca doar daia ii spune buy back!Astea nu se mai cheama facilitati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum am mai spus, poate se vor schimba lucrurile si la noi. intotdeauna este loc si de mai bine...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.