danyvar78

O PROBLEMA CIUDATA LA VOLVO S60 2.4 D5

8 posts in this topic

BUNA.AM SI EU O PROBLEMA CU S60 2.4 D5.CAND O FORJEZ IN SARCINA ADICA PESTE 2000 DE ROTATII ARE O INTRERUPERE DE PARCA IAR LUA CEVA DIN PUTEREA MOTORULUI SI ACEST LUCRU ESTE FRECVENT ADICA LA 2000 ROT/MIN ----2200----2400---2600 ADICA PANA LA 3000 ROT/MIN.POATE S-A LOVIT CINEVA DE PROBLEMA ASTA CA NU STIU DE CE SA MA LEG PRIMA OARA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima oara ar fi ideal sa te legi de un tester..;)

Daca n-ai pe moment posibilitatea asta, verifica racordurile de aer mai ales spre intercooler apoi functionarea mecanismului de control al geometriei turbinei (VNT) sau swirl; acum mai depinde si D5,d5 dar ce an?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi inceraca sa nu mai ''zbieri'' la noigrin.gif E un buton pe tastatura,se numeste Caps Lock,dezactiveza-owink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil ca daca iei motorina din alta parte poate are impuritati sau nu are proprietatile ca motorina de la pompa si infunda injectoarele si nu mai trece cat in trebuie.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Câţi kilometri are maşina? Nu vreau să te sperii, dar, din câte ştiu, o pompă de înaltă presiune uzată poate da astfel de simptome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasta problema a aparut dupa ce i-am schimbat intercoolerul acum vreo 2 saptamani.pe tester nu da nici o eroare iar referitor la km are 207.000 nu cred ca ar pica la km astia pompa de inalta presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identic aceeasi problema dupa o schimbare de intercooler a mai expus-o cineva in topicul de .. vezi si celelalte raspunsuri de acolo, poate fi o problema de alimentare ori cu aer ori cu motorina. Daca pe tester static nu apar erori, o diagnoza dinamica ti-ar trebui..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now