ggaby

Troncanit dreapta spate

7 posts in this topic

Va salut, de vreo 6 luni ma confrunt cu o problema destul de enervanta. Cand trec peste denivelari atunci se aude un troncanit (face odata poc) pe roata spate dreapta. Momentul cand face poc este cand suspensia urca (se comprima). Sunetul mi se pare a fi infundat, deci nu fier pe fier. Am verificat toata partea dreapta si arata bine, nici o bucsa dusa. M-am gandit ca poate e telescopul. Am gasit la un pret bun telescop cu tot cu arc si cu flansa de la un T4. Le-am schimbat pe ambele parti dar troncanitul tot o ramas. Acuma a mai intervenit o alta problema, spatele este lasat destul de mult. Presupun ca suspensia de la T4 este mai joasa. A mai patit cineva asa ceva, ca deja incepe sa ma manance sunetul acela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suspensia de T4 POATE sa fie mai coborata.

Troncanitul apare in general la tirantii aia de la roata. Sunt 2 pe fiecare parte... unul scurt, altul lung.

In curbele abordate in viteza, pe drumuri denivelate, nu ai senzatia ca spatele fuge pt o fractiune de secunda?

Edited by rand

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da, am senzatia ca in curbe fuge spatele si parca si danseaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am acelasi troncanit pe dreapta spate, la mine e curs amortizorul. Si am si un tirant terminat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine problema este ca nu gasesc nici o bucsa de la tiranti terminata, am tras cu levierul de tiranti si totul pare ok. Am fost si la mecanic care a pus masina pe elevator si tot nu a gasit nimic. Posibil sa fie si de la telescop, sa bata telescopul? Astazi am incercat sa apas pe portbagajul deschis sa-i bac balans si mi se pare ca se duce in jos prea usor, pe fata abia daca pot sa apas in jos. Am incercat cu roata data jos si am miscat de suspensie si nici un sunet, nici un troncanit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa fie si doar de la telescop, la un service cu stand de testare a suspensiilor iti pot spune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat telescoapele si tot mai bate ceva pe dreapta spate. Am pus si arcurile originale si acuma sta altfel in curbe, nu se inclina deloc, nici nu mai am senzatia ca fuge spatele. Dar troncanitul tot acolo este.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now