Sign in to follow this  
Followers 0
alecxica

Jante ÅŸi prezoane

4 posts in this topic

Mâine îmi sosesc jantele de tablă pt cauciucurile de iarnă ÅŸi m-am gândit acum că s-ar putea să nu se potrivească prezoanele de la jantele de aliaj.

ÅžtiÅ£i dacă este cazul de aÅŸa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma gandesc ca, daca vine ploaia, ce fac cu fânul???  ???

Dar, ca si in cazul tau, este doar risipa de neuroni... :)

In cate cazuri ai mai auzit tu ca la o masina, pe care se potrivesc 2 tipuri de jante, sai ai nevoie si de 2 tipuri de prezoane?

Come on...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e la S60 dar la S80 e in felul urmator :

prezoanele pentru jentile de aliaj, au o saiba pe ele ...pe cand cele pentru jenti de tabla nu au  saiba.

Eu cand am luat masina am primit jenti de tabla, cauciucuri de iarna si un saculet cu prezoane.

(diferenta intre S60 si S80 nu cred ca e, in afara de cei cativa cm in  plus la lungime - pt. navigatie si alte chestii eu citesc forumul de la S60, ca e mai activ decat cel de la s80)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am montat până la urmă cu aceleaÅŸi prezoane. ÃŽntr-adevăr ÅŸi prezoanele la S60 sunt pe acelaÅŸi sistem, adică au un fel de ÅŸaibă conică, iar aceasta se "îngroapă" total în găurile pt prezoane ale jantelor de aliaj. Jantele de tablă au puÅ£in construcÅ£ia găurii diferită ÅŸi nu s-a îngropat această ÅŸaibă în totalitate în gaură, ci doar 3/4, însă este foarte bine, nu sunt probleme (e verificată deja treba la mine în vreo 3000 KM). Cât despre scoaterea acestor ÅŸaibe, la mine nu s-a putut pune problema pt că astfel ar fi devenit prezonul prea lung. Ca să nu mai spun că ÅŸi dacă ar aÅŸ fi putut să le scot, tot nu aÅŸ fi făcut nimic pt că o parte din prezoanele mele, cele originale ale maÅŸinii, din 2003 nu au această ÅŸaibă individualizată, forma conică fiind realizată prin turnare. Celelalte prezoane, cumpărate anul trecut din reprezentanÅ£ă, când un berbec de la vulcanizare mi-a stricat capetele de la antifurturile tot originale, au această ÅŸaibă conică separată de corpul prezonului, deci cred că sunt modelul actual de prezoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0