mikaita

marsarier

17 posts in this topic

buna ziua domnilor.....stie cineva de ce am probleme cand bag in marsarier??....agata....trebuie dusa maneta dreapta mult si incercat de 2-3 ori ,schibat ulei cutie,schimbat kit ambreiaj....cred ca este o bucasa dar nu stiu care, pe undeva pe la maneta....m-am uitat in vadis dar.....nu stiu ce poate fi....am cutie manuala M56,volan stanga,motor 2.0L,turbo,s40,1948cc,121 kw,165 hp....am citit alte topice ref la roblema mea dar nu stiu ce sa fac.....miii de multumiri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca masina ta este dupa 2001.Asta inseamna ca este alt sistem.

Eu am schimbat toate si de atunci nu am mai avut probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să sperăm că e o problemă corelată mai mult cu modelul maşinii decât cu modelul cutiei de viteze, pentru că eu am tot modelul M56 şi nu a fost timoneria, ci însuşi pinionul de marche-arriere, pe lângă sincronul treptei a cincea. Desigur, s-a putut rezolva, contra unei sume "modice" de câteva sute de euro... lemnezo de maşini!

[

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina e luna a 7/2001....nu stiu ce sa fac...am desfacut maneta si are un sistem pe o bila...nuca,nu prea am vazut ceva bucsi acolo(sleeve),deci treb sa ma orientez la un pinion pt cutie??!!!ce bani este ???offff tin la masinuta mea prea tare,nu m-a lasat niciodata......am icercat sa postez 2 poze din vadis dar nu ma lasa ca e in nu stiu ce format.....deci ce pot sa fac domnilor....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caută bucşile la căutător. ;D

CLICK şi CLICK

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

stie cineva ce cod au aceste bucsi la cautator?....am obs ca si cand bag in prima treapta treb sa duc maneta mullllt in stanga si apoi in fata.....valabil si pentru marsarier....multumesc domnilor sper sa gasesc ceva in vadis...si eventual si bucsile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

stie cineva ce cod au aceste bucsi la cautator?....am obs ca si cand bag in prima treapta treb sa duc maneta mullllt in stanga si apoi in fata.....valabil si pentru marsarier....multumesc domnilor sper sa gasesc ceva in vadis...si eventual si bucsile...

La tine este cutie pe cabluri. Daca e timoneria, mai bine cumperi una SH, reglajul este destul de complicat. Mai trebuie verificata prinderea cablurilor la capatul de pe cutie, este cu niste cleme metalice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salve baieti...am gasit pe ebay ceva de genul.....Genuine Volvo S40 V40 1996 to 2004 Gear Lever Bush Linkage Kit....dar nu trimit in romania....este adevarat...exista asa ceva??un kit de reparatie pt bucsi cabluri??am sa incerc sa postez o poza...stie cineva de unde pot cumpara acest kit????multani

post-190-0-93134500-1324459113_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este DOAR pentru timoneria cu transmisie prin TIJE, nu prin CABLURI, cum ai tu. Mai exact pt. cutiile de viteze M3P si M5P, nu M56 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci e clara treaba...trebuie sa fie din cutie....nu???

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Sau din cabluri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc Midnight Caller sper sa ai dreptate si sa nu fie din cutie....timoneria este scumpa???ai idee??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cablurile costa intre 750 si 850RON, in functie de seria de sasiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vida 2012A , dar nu gasesc ce cod au bucsile la cautator !!!....pe cutie vteze....cele care sunt actionate de cela 2 cabluri....sau aceste bucsi vin cu cabluri cu tot??

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin cu cablurile

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci practic vin cu acele parghii de pe cutie Midnight ??vreau sa le iau de la dezmembrari si nu stiu cum sa-i explic omului de acele 2 parghii mici care vin pe cutie....probabil in interiorul lor se afla acele bucsi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cablurile vin cu bucsile. Parghiile sunt pe cutie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now