mironb

Talon pierdut

6 posts in this topic

Am urmatoarea problema:

-cumparat un VW T2 vai mama lui (pentru restaurare) de la un mosulica. Mosulica are domiciliul in Bucuresti, dar e la pensie si sta pe undeva prin Valcea. La cumparare mi-a dat talonul, cartea de identitate si un maldar de chitante (am chitanta de la RCA-ul din '92 :D);

-indemnat de taica-miu, m-am dus intr-un targ de masini cu maldarul de hartii sa fac cu tataia un contract de vanzare-cumparare.

-bineinteles ca singurul document care a picat din maldar a fost talonul. Nu l-am mai gasit.

Tataia vine in Bucuresti prin 15 iunie. Cu ocazia asta mi-a promis ca se ocupa de radiere de pe numele lui.

Acum am intrebarea, cum e mai bine, sa-i dau bani ca sa declare talonul pierdut si sa scoata el un duplicat, sau sa astept sa inscriu masina pe numele meu si dup-aia sa-l declar eu pierdut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Habar n-am cum ar fi mai bine, dar, sincer, l-aş pune pe fostul proprietar să-l "xeroxeze". Probabil din comoditate... ;D

Succes cu restaurarea!

Multumesc! M-am hotarat s-o las mai moale cu talonu', nu de alta, dar in halul in care e vechitura o sa-mi trebuiasca peste vreo 2 ani. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Din cate stiu nu poti inscrie o masina pe numele tau fara sa ai talonul.Cred ca cel mai indicat este ca fostul proprietar sa-l declare pierdut si sa i se elibereze altul,ulterior facandu-se contractul de vanzare-cumparare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfat. In tara asta nu poti sa fi sigur de nimic, la biroul de inmatriculari mi-au spus ca trebuie talonul cand se duce tataia s-o radieze de pe numele lui, cei de la finante mi-au zis ca le trebuie doar contractul de vanzare-cumparare. In fine, ideea e ca nu vreau s-o inmatriculez inca pe numele meu la politie fiindca nu ma pot folosi de ea, ci doar la administratia financiara pana termin restaurarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cartea de identitate o am, am reusit s-o pun bine. :) Am vorbit cu tataia, ii dau bani, declara talonul pierdut, scoate duplicat si dupa aia face radierea. Multumesc tutoror pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now