danutttz

Motul un ulei bun?

7 posts in this topic

Buna seara dragi mei am ajuns cu masina la schimbul de ulei si nu stiu ce sa mai bag mi se pare o aberatie Castrolu......pana acum am bagat doar Castrol Magnatec 4w-40 sau Castrol 10w60 Formula Rs cel din urma mi sa parut mai bun.....tin sa precizez mi sa parut probabil......uleiul la mine se cam inegreste dupa 2000 de km......vreau sa intreb daca pentru motoru meu ar fi bun

Motul 8100 X-CESS 5W40????habar nu am nu am folosit pana acum aceasta marca si nu stiu daca ar merita sa trec de la Castrol la Motul.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx stiu ca folosea la un timp si era multumit.

Am pus si eu o singura data dar scotea mai mult fum si am decis sa il schimb la 5 000 km.

Acum folosesc Castrol a3/b4 pentru diesel si sunt foarte multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

0W30 sau 5w30 il mananca motorul B4194T ca pe pufuleti. Si vara poate in Transilvania sunt temperaturi pana in 30 de grade ca sa mergi cu w30. :)

Eu am Motul 5w40 in motor, am incercat cam toate vascozitatile de la Castrol, in afara de 10w60. De Motul sunt cel mai multumit pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danutttz ce motor ai pe masina?

b4194 T sau t2?

Daca ai: b4194t recomandat este 5w40

Iar pentru b4194T2 tot 5w40

Sursa

Eu zic sa ramai la Castrol daca nu iti consuma ulei.

In carte zice asa:

5w30 (-30 30)

5w40(-30 40)

10w30(-20 30)

15w40(-15 45)

20w40(-5 45 )

Alea din paranteze sunt grade celsius.

Din cate poti observa producatorul recomanda 5w40 sau 10w40.

Tu,faci schimbul cu ce doresti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorul mananca ulei .....dar nu mi se pare mult atata timp cat am auzit ca poate manca si 0.5 litri la 1000 de km si ar fi in parametri.....eu de obicei daca ii fac schimbu pe la 7-8 mii in general mai completez odata pe la 3000 cu un litru ....cam asa .....nu stiu sa imi raspunda cei cu T4 sa imi zica cam cat ar trebui sa consume........stiu ca mia spus cineva de aici de pe forum ca in carte scrie ca e normal sa ia si 0.5 1000 km.......acum habar nu am ....cartea la masina nu o am si nici pe net nu am gasito..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Normal" din cate scrie prin VADIS/VIDA ar fi pana la 3 litri la 10.000km, deci cam 0.3L la 1000km. Probabil depinde si cat o omori. Mie imi haleste pe la simeringurile de supape si completez si 4L la 10.000km pana la plin

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu am completat pana la 8000 de km niciodata mai mult de o sticla de 1 litru.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now