pc80034

rescriere soft modul/computer airbag S40

13 posts in this topic

Am fost azi la o testare electronica la Volvo Cluj.

Mi-a iesit ca nu functioneaza sistemul airbag (la -aproape- toate pozitiile (CCM, SRS) stausul este DTC is found not active). Ziceau ca masina a fost busita (in sistem apare o schimbare a volanului in 2006) si ca desi airbagurile pot fi ok nu sunt compatibilizate cu computerul care le declanseaza. Optiunea ar fi sa se fac o inlocuire a intregului modul si compatibilizarea cu sistemul airbag sau sa se rescrie softul...

Ma poate ajuta cineva. Macar cu niste sfaturi.

Cu ocazia asta am observat (fiind un nou si neinitiat volvist) ca plansa de bord a fost schimbata. de fapt daca eram mai atent imi dadeam seama intrucat tapiteria e bej, fetele de pe usi sunt bej, boxele de pe bord sunt bej, iar plansa de bord e...gri. Nasol momentu'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut ca esti din Cluj. Am un prieten acolo care ti-ar putea rescrie softul unitatatii de airbaguri, cred. Becul se aprinde cand pui contactul si se stinge odata cu celelalte ? Sau nu se aprinde deloc ori sta aprins ? Scrie aici simptomele sa vedem si noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

martorul luminos pentru airbag ramane aprins tot timpul;

diagnoza electronica facuta la Volvo (Controle Module - Diagnostic Trouble Code) "zice" urmatoarele [attachment]

post-2937-0-28626800-1308924772_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la Volvo ziceau ca nici sistemul de tensionare/pretensionare/control [sper sa nu zic prostii] al centruilor de siguranta nu ar functiona. Am inteles ca e vorba de un control electric/electronic si pe centuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca te-ar putea ajuta cunostinta mea. Eu personal cunosc numai pe intermediar deoarece are atelier auto in Cluj-Napoca, cel care se ocupa cu partea electrica nu il cunosc. Cel mai bine ar fi sa dai un mesaj privat la Bogdan G de pe forum, el te-ar rezolva 100%.

Problema este ca Bucurestiul e cam departe. Voi vorbi cu persoana de legatura si te anunt pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci tare mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te poti ajuta si singur cumparand si montand airbagurile si centurile sarite . Nu trebuie rescris nici un modul SRS .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta ca ai dreptate, Insa foarte probabil ca in acest caz costurile sunt mult mai mari. Cei de la Volvo mi-au facut o astfel de oferta, costurile fiind "apreciate" undeva in jur la 800-1000euro. Admit faptul ca vorbim de un element de siguranta important, insa mi se pare un pic cam mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in cazul asta nu ai decat sa astepti pana strangi bani . Oricum 2 centuri si 2 airbaguri nu sunt un capat de tara, mai nasol este cu plansa de bord .

Share this post


Link to post
Share on other sites

orinteazata spre second hand

pe forum gasesti la preturi bune

ionut ; rand cautale pe forum ei vand piese second

is oameni seriosi :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul unor airbaguri si centuri de la second trebuie luata si unitate de comanda [computer]? Sau se rescrie softul pe unitatea existenta?

Oare conteaza daca iau de pe piata britanica [ex.ebay.co.uk], dat fiind ca volanul e pe dreapta, pasagerul...in stanga.

Aveti cunostinta despre astfel de operatiuni, de montare airbaguri, in alta parte decat la service Volvo. Cam cat costa manopera?

Edited by pc80034

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul unor airbaguri si centuri de la second trebuie luata si unitate de comanda [computer]? Sau se rescrie softul pe unitatea existenta?

Oare conteaza daca iau de pe piata britanica [ex.ebay.co.uk], dat fiind ca volanul e pe dreapta, pasagerul...in stanga.

Aveti cunostinta despre astfel de operatiuni, de montare airbaguri, in alta parte decat la service Volvo. Cam cat costa manopera?

Daca esti din Cluj, intreaba-i pe cei de la service-ul PWG. Sunt buni la Volvo.

Airbagul de volan e ok si de pe piata europeana si de pe piata UK. Cel de pe bord, este diferit, din cate stiu.

Am airbag sofer, bord complet european (cu volan pe stanga, dar e gri) si centuri.

Edited by rand

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit [prin intermediul baietilor de la PWG] pe cineva care monteaza sisteme de siguranta si rescrie softul care actioneaza airbagurile si centurile. Urmeaza sa fac niste investigatii legat de costuri si daca e ok, o sa-i dau bice. Mi-a zis de ceva de genul a 4mil.

...pe tip il cheama Marian si are atelier in aceasi curte cu cei de la PWG

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now