edypsy

unde se afla scris tipul motorului la s40 1.6i

8 posts in this topic

Buna ziua, am un s401.6i, iar dupa seria din carte nu se regaseste in listele rar euro 3, ma poate ajuta cineva? in cartea masinii scrie clar euro3 dar masina are an de fabricatie 2000.11 si am inteles ca ar fi conform euro 3 si nu chiar euro3. inca nu am ajuns la identificare. multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Si eu am aceeasi problema, in listele de la RAR, motorul meu B4164S2 este trecut ca Euro3, insa pe bloc scrie B4164S. Desi are 2 sonde lambda si deci e clar Euro3, idiotii de la RAR mi-au trecut-o in talon Euro 2. Scap mai usor de noxe la ITP, pentru ca mi-am golit catalizatorul, iar diferentele de taxe fata de Euro 3 nu sunt asa de mari. Nu mai am chef sa ma cert cu ei pentru ca oricum sunt niste  :violent1:

Bafta mare !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipul motorului este codat in seria sasiului.

Pune VIN-ul aici si o sa-ti spunem sau uita-te singur la cifrele 6 si 7 din VIN.

Daca ai S40 ar trebui sa fie YV1VS10 pentru B4164S2 sau YV1VS11 B4164S.

Pe blocul motor sigur este stantata doar familia (B4164S). Pe capacul de la distributie ar mai fi un autocolant pe care e trecut tipul si seria motorului, dar dupa un timp de la caldura se dezlipeste si cade.

Daca masina e fabricata in 11/2000 este MY  2001 (digitul 10 din VIN este 1 si ultimele 6 cifre sunt intre 600000 si 799999) si 100% ai S2 deci euro3. Daca e inmatriculata in 11/200 poate fi model 2000 (digit 10 este Y si ultimele 6 cifre, numarul sasiului este intre 415.000 si 599000)

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult,

cifrele a sasea si a saptea sunt 1, respectiv 0 si ultimele sase sunt peste 700000, prima inmatriculare este 03.2001. sper sa nu am vreo surpriza la rar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut codul meu este YVIVS1223WF277135 ce am euro 2 sau 3 ? masina s40 1998 benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa seria de sasiu,motorul tau este  B4184S, deci EURO2. Cred ca si cilindreea este 1721 si ai 116cp deci este vechiul motor preluat de la Renault.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult,

cifrele a sasea si a saptea sunt 1, respectiv 0 si ultimele sase sunt peste 700000, prima inmatriculare este 03.2001. sper sa nu am vreo surpriza la rar

Nu o s aai nici o surpirza, masina e euro3. Din cate spui, masina este phase2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la RAR si cifra doi pe care speram sa o gasesc las sfarsitul seriei motoruli lipsea. A fost dragut inginerul si ascos-o euro 3 asa cum scria in brief dar in listele lor era euro2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now