Sign in to follow this  
Followers 0
pc80034

conductori degrivrare/dezaburire luneta

4 posts in this topic

O "vorba din batrani" zice e bina ca vara sa-ti faci sanie iar iarna car...

Asa ca e bine sa ne reparam vara conductorii electrici care ajuta la degivrarea/dezaburirea lunetei [asta pentru ca se intampla nu de putine ori ca acestia sa fie intrerupti datorita unor zgarieturi].

Cum si cu ce ii reparam? Sau unde si cu ce costuri...

Eventual detalii despre o "manopera" in regim DIY..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista o solutie speciala pe baza de argint parca, e la sticluta mica, ff mica si costa in jur de 50 RON, dar nu e foarte foarte buna, eventual isi face treaba pentru intreruperi mici, de max 1 cm lungime, dar problema e ca acea solutie este argintie si dupa aplicare ramane tot asa si arata urat.Daca e intrerupta una sau doua dezaburiri si intreruperea e pe suprafata mica mica, e buna solutia daca sunt multe intreruperi si e suprafata mare intrerupta, nu merita deloc.Eu am incercat acea solutie pe o masina...tot asa mi-am intrerupt dezaburirile pe suprafata mare, dar nu mi-a placut cum a iesit si nici nu au mers dezaburirile....in consecinta, din pacate, cea mai buna solutie e schimbarea lunetei

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ca sa plusez,

cum imi dau seama unde sunt intrerupte firele, asta ca sa aplic solutia unde trebuie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi te uiti din exterior la luneta....unde sunt intrerupte dezaburirile se vede un maro mai inchis, mai sters, decat dezaburirile normale, care sunt de un maro aramiu, mai exact, in portiunea unde difera culoarea dezaburirii decat cea a dezaburirii normale, acolo e inrerupta...sau ai grija ca s-ar putea sa fie dezaburirea doar "intepata" adica doar intrun punct mic sa fie intrerupta, acolo vezi ca si cum ar fi "explodata" dezaburirea, adica un punct negru , ca si o arsura pe ea

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0