Sign in to follow this  
Followers 0
daune_auto

servicii externe daune

4 posts in this topic

Dupa cum stiti,o parte din asiguratori au externalizat(partial) partea de daune.

Din ce stiu...Car Eval,Sic Daune,Claims Expert,Pavalascu,Marsh,Otto...

Daca stiti si altele...

Ati avut tangenta cu ele? ce parere aveti?...e mai bine decat la firmele de asigurari ori ba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma de asigurari incheie contract cu alta firma(a carui obiect de activitate este instrumentarea dosarelor de dauna) pentru constatari...plata se face/dosar...daca are 0 dosare plateste 0 lei si nu mai trebuie sa plateasca un om care sta degeaba.

Din analizele facute s-a constatat o scadere a costurilor penru asiguratori cu aprox 30%

In UK,serviciile de daune sint externalizate in proportie de 70%;in vest 40% si procentul e in crestere...la noi stiti cum e...lucrurile se misca "cu talent".Credeti ca baietii aia nu mergeau pe acest sistem daca nu era rentabil(vb de calitatea serviciilor oferite,ca de rentabilitate se subintelege)?

O mica precizare:aceste servicii se adreseaza clientilor Casco;ideea:promptitudine,profesionalism,flexibilitate(programarea se face in functie de programul clientului si nu al inspectorului),...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai rar am auzit de 0 dosare deschise la o firma de asigurari.In general probabil ca se deschid in medie cca 10 dosare casco pe zi.Sa zicem ca plata per dosar ar fi de 15 euro(dosar finalizat).Asta ar insemna cam 750 euro pe saptamana.Cand o sa imi arati tu un inspector de daune care are salariu 750 de euro pe luna,nu pe saptamana il inghit cu tot cu fulgi:).Rentabilitate?Greu de crezut.Promptitudine si profesionalism?Ai impresia ca asa zisele firme de lichidari angajeaza asa,niste genii alese pe spranceana?Nu mai compara UK si vestul Europei cu Romania,ca n-o sa-ti iasa la socoteala niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0