denis

Consum de ulei V70 2.4T AWD

3 posts in this topic

Am luat de cateva saptamani un xc70 2,4 turbo de 200 de cai iar cei de la inspectia tehnica au zis ca scapa sau consuma ulei pe la turbo suflanta si ca ar trebui schimbata.Cel de la care am luat masina a zis ca nu are defecte dar trebuie schimbat uleiul cert e ca s-a mai completat doi litri de ulei pentru ca avea un nivel scazut cam la minim iar acum dupa doua sute si ceva de kilometri are nivelul tot pe la minim.

Eu nu sunt in tara vin peste doua saptamani si stau cam trei zile si nu am timp sa stau ca masina prin service si nici nu prea am incredere in service-urile de pe la noi.Masina trage bine si nu picura ulei pe jos si are 240 de mii de km.Vineri o sa se duca cu ea la un service dar numai sa-mi zica ce ar trebui sa-i fac.Problema mea este ca trebuie sa fac peste 2500 de km cu ea peste trei saptamani.Aveti ceva sfaturi pentru mine? Sunt cam demoralizat nu am condus masina niciodata si deja ma pandeste o problema cam mare si costisitoare.Nu prea stiu cum sa fac,sa-i schimb mai intai uleiul si apoi sa vad daca mai consuma sau vad mai intai care e problema si pe urma sa schimb uleiul.Voi ce parere aveti? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Când ai vorbit cu omu' de la care ai luat maşina, l-ai salutat, înainte de toate, sau ai intrat "direct în pită"? ;D

Se spune că orice turbină cu o anumită uzură ar avea un oarecare consum neînsemnat de ulei. În locul tău, aş pune ulei proaspăt şi aş urmări cât anume scade într-un anumit interval parcurs. Ţine cont şi de faptul că orice maşină are un anumit consum de ulei considerat "fiziologic", care depinde de vechime, regimul de exploatare dar şi de alţi factori.

Da ai dreptate dar eu ma gandeam ca o masina nu ar trebui sa cansume mult ulei de la schimb la schimb.Sa zicem ca mai completezi din cand in cand dar nu cate doi litri odata.Si ca veni vorba de ulei cam cat costa un schimb cu tot cu filtru? Stiu ca depinde si de ulei dar cam ce recommadati voi cam cat ar costa? Poti sa faci si singur schimbul de ulei sau trebuie neaparat la service?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, uleiul asta care ne trebuie noua este Castrol 'for volvo cars' ! Pe mine m-a lasat turbina si dupa ce am reparat-o am schimbat filtrul si uleiul ! Filtru de ulei care il pun cei de la volvo service, cel in cutia albastra cica Mann ar fi ( la magazine de piese auto poti sa-l cumperi cu suma de 35-45 lei )! Uleiul Castrol pt volvo la Primus costa cam 80 lei litrul, pe la piese auto cred ca il gasesti pe la 65-70 lei/litru maxim ( la tine intra cam 7 litri, cred )!

Legat de procedura schimbului de ulei, cei de la volvo service Bucuresti ( Primus ) scot uleiul vechi, baga cantitatea necesara de ulei, lasa motorul la ralanti putin ( spala motorul cu ulei ), il scot si atunci pun filtrul de ulei nou cu inca o data cantitatea de ulei necesara !

Da ai dreptate dar eu ma gandeam ca o masina nu ar trebui sa cansume mult ulei de la schimb la schimb.Sa zicem ca mai completezi din cand in cand dar nu cate doi litri odata.Si ca veni vorba de ulei cam cat costa un schimb cu tot cu filtru? Stiu ca depinde si de ulei dar cam ce recommadati voi cam cat ar costa? Poti sa faci si singur schimbul de ulei sau trebuie neaparat la service?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now