Sign in to follow this  
Followers 0
claudios60

Turbo s60 D5

2 posts in this topic

Buna seara am o nelamurire sau mai bine zis teama sa nu ma lase turbo de la masina. Parca fasaie destul de tare ,se aude mai tare cand este rece motorul. Sunetul este mai puternic pana pe la vreo 2300rot/ minut,dupa acea incepe sa se auda ma mult motoru. Si mai am un sunet care nu stiu de unde vine,se aude numai cand iau curba la dreapta.

Am sa incerc sa descriu sunetul : cand intorc volanul dupa ce am luat curba se aude ca si cum lucreaza pompa de directie. Stiti ca atunci cand dai volanul la maxim si se aude pompa ca face forta,dar eu nu dau volanul la maxim,cateodata cand merg drept si misc spre dreapta se aude.

Sper sa ma fii explicat destul de clar sunt cam rau cu explicatul sunetelor.

Pd: ulei de directie nu lipseste poate sa sune daca este vechi uleiul?

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, si la mine turbina inainte sa ma lase a fluierat mai ceva ca de obicei ! Cu trei zile inainte sa pice, pretena a auzit si mi-a zis ca "parca fluiera mai tare turbina" si eu eram convins ca asa trebuie ! Eu am auzit fluieratul mai puternic doar in ziua in care m-a lasat ;D;D;D Cauza la mine a fost lipsa de ulei din motor, mai exact din 6,5 litri ulei cat trebuia sa am, aproape 4 litri am gasit la schimb ! Din comoditate si ca l-am crezut pe proprietarul anterior ca l-a schimbat ( pe cartea service apare revizia dar poate nu au pus cat trebuie ), nu m-am sinchisit sa verific nivelul ! Poti sa verifici daca ai joc in axul turbinei prin desfacerea colierului de la admisia cu aer, un furtun de cauciuc gros ! Axul turbinei ar trebui sa prezinte un joc foarte mic pentru ungerea cu ulei ! Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0