Sign in to follow this  
Followers 0
ValiU

Piatra Craiului. Vladusca, Canionul Negru, Castelul Craitei.

1 post in this topic

Inca un traseu frumos pentru iubitorii de trasee montane.

Plaiul Foii - Valea Vladusca - Canionul Negru - Valea Vladusca - .... cort.

Este un traseu foarte frumos si nu foarte lung. Noi l-am facut in 7 ore insa poate fi facut si in 6 ore dar peisajul este prea frumos ca sa poti trece ca vantul pe acolo.

Ca toate traseele de munte, totul incepe cu o drumetie prin padure de aproximativ 1:30 dupa care incepe spectacolul.

Traseul este destul de greu. Din ce mi s-a spus ar fi de tipul 1D insa cu atentie, poate fi facut fara niciun fel de incident.

Intradevar, de foarte multe ori a trebuit sa mergem pe pante de 75 de grade tinandu-ne doar de smocuri de iarba sau chiar pe perete vertical tinandu-te doar de prizele oferite cu generozitate de munte.

Exista o zona foarte periculoasa in care practic trebuie sa iei un bolovan in brate pentru a putea trece dincolo, iar mai tarziu exista o saritoare de aproximativ 15 metri unde, pentru coborare, ai nevoie de o coarda.

Noi am facut rapel pe unul din peretii saritori. Asta pentru distractie

Am invatat sa ne asiguram si sa facem doua noduri insa partea cea mai frumoasa e coborarea. La inceput e cam..... straniu. E mult pana te convingi sa te lasi pe spate si sa proptesti picioarele in stanca insa.... dupa ce ai invatat asta... incepe si distractia.

Unii au coborat chiar si de cate doua ori :smile:

La link-ul de mai jos, gasiti cateva poze:

https://picasaweb.go...gCJ_3l7244bK7Kw

Am uitat. Tot acolo puteti merge si la schitul Coltul Chiliilor. Un schit frumos cu un inceput intr-o pestera in care si acum exista amenajata o mica capela. Peisajul este de vis. Traseul este usor. Se face o ora pana acolo si mai putin de o ora la intoarcere.

Vreau sa merg si iarna acolo. Peisajul este superb.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0