Sign in to follow this  
Followers 0
dr_skepsys

Un an nou, probleme noi...

7 posts in this topic

Salutare si La Multi Ani tuturor celor care nu si-au vandut inca Volvo-ul!

De azi unii au inceput munca. Si cum veneam eu alene 30/40 km/h de la Ploiesti, ca nemernicii nu se sinchisisera sa bage nici macar plugurile pana la ora 8 cand frecventam eu DN1, am patit o chestie dubioasa. Din cauza frigului lapovita ingheta instantaneu pe parbriz, si pe stergatoare, acestea mai rau ingreunandu-mi vizibilitatea decat sa mi-o usureze. Incapatanandu-ma sa nu opresc pe dreapta ca toti ceilalti sa le scutur, am dat drumu la dezaburire/AC blana, cu botonu de caldura pe rosu. Buna treaba, pentru ca era mai eficient decat sa dau drumu la stergatoare...

Doar ca la un moment dat dupa vreo ora, in partea dreapta fata, in interior, a inceput sa se auda un haarrit, ca si cand as fi bagat o tabla intre spitele unei roti de bicicleta. Cand comutam de pe dezaburire (AC off) pe automat sa zicem, la fel, acelasi sunet enervant; daca dadeam pe alta pozitie, incalzire fata/picioare spre ex, nu mai haraia.

Aveti idee ce s-o fi stricat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ventialtorul care baga aer in habitaclu face zgomot pe viteza maxima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, dar la fel facea si la pozitia 26 de grade, penultima treapta...si oricum, am mai dat maxim pana acum de cand a venit frigu si nu a scos haraitul ala...

Are vreo legatura faptul ca nu am mai schimbat filtrul de polen de fooarte mult timp ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La clima auto, pe dezaburire parbriz, indiferent de temperatura setata ventilatorul merge pe viteza maxima.

Incearca sa modifici turatia ventialtorului nu temperatura si vezi daca se modifica.

Poate fi din cauza unor corpuri straine ajunse in paletele ventialtorului, sau din cauza lagarelor/rulmentilor ventilatorului, sau clapetele care dirijeaza fl;uxul de aer sa fie intepenite in pozitii in care aerul fluiera cand le loveste

Orice ar fi,  nu e mare problema. O sa vezi ca atunci cand afara e mai cald, disapre si zgomotul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, dar eu tot nu m-am linistit.

Daca au ajuns ceva gunoaie la ventilator, cum fac sa ajung sa-l curat. E mult de sapat pana la el..?

Sunetul sigur nu e de la rulment, pentru ca tot mi-am batut capul de'a lungul timpului cu ventilatoarele si coolerele din calculator. Sunetul mai degraba pare ca si cum ar fi intrat vrun "obiect neidentificat" p'acolo si se incurca in palele ventilatorului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la mine face unzgomot de la treapta 2 in sus si nu baga deloc la picioare. Ma poate ajuta cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E posibil ca din cauza filtrului de polen extrem de imbacsit sa scoata astfel de zgomote (nu stiu daca chiar alea pe care le auzi tu)! Mi-a spus-o unu de la Volvo, pt ca si eu am problema asta (insa din alta cauza se pare  ^-^)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0