casmin

Costuri de intretinere

5 posts in this topic

Salut

vreau sa-mi aiu si eu un s/v40 sh si as vrea sa stiu cam cat costa intretinerea acestui tip de masina (schimb ulei, curele, intinzatoare, etc.)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Un schimb de ulei cu filtre te duce pe la 3-4 milioane iar o distributie in jur de 5 milioane. Depinde daca e diesel sau benzina. Nu e un capat de tara, si o gramada de piese de S/V40 sunt mai ieftine decat la alte marci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt. VOLVO V40 1,9D scimbat distributie,auxiliare,ulei(castrol Magnum 4),Fitre ulei ,aer,8,5mil.+4mil. manopera la -I.A.T.S.A.-VOLVO-Brasov...multumit!

Role-S.K.F.

Curele-Hugitson

Filtre-Mann

Operatii facute in NOV.2007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rola intinzatoare INA + curea ContiTech + pompa apa HEPU= 4.8 mil

Toate filtrele MANN - 1.5 mil

Uleiul - Castrol - intre 2 mil si 3 mil depinde ce vrei de la el.

Asta e pentru un S/V40 diesel, varianta aproape cea mai scumpa de piese. Desigur ca poti sa ajungi la 3 milioane cu distributia si la Volvo, insa sunt piese de calitate indoielnica si decat sa stai cu morcovul ca nu stii cand se rupe cureaua si sa o schimbi la 50.000, mai bine iti iei ceva de calitate si o schimbi la 80-90.000. In manual se recomanda schimbarea la 120.000 chiar.

Apropo, la cat schimbai tu distributia la Cielo ? Nu trebuie sa compari mere cu pere doar din punct de vedere fianciar pentru ca nu ajungi decat la concluzia ca e mai scump si perzi din vedere restul detaliilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci il asteptam si pe el printre noi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now